Nowi dyrektorzy w kopalniach górniczej spółki

fot: Maciej Dorosiński

Odchodzenie od węgla powinno być uzgadniane z udziałem wszystkich stron, których dotyczy transformacja - uważają samorządowcy i przedstawiciele firm okołogórniczych

fot: Maciej Dorosiński

We wrześniu Polska Grupa Górnicza dokonała zmian na stanowiskach dyrektorskich w dwóch swoich kopalniach. Nowym dyrektorem kopalni Staszic-Wujek w Katowicach został Krzysztof Kiełbiowski, natomiast kopalni Sośnica w Gliwicach Marek Skuza.

Nowy dyrektor kopalni Staszic-Wujek Krzysztof Kiełbiowski zastąpił na tym stanowisku Damiana Borgieła. Przypomnijmy, że Krzysztof Kiełbiowski do tej pory był dyrektorem kopalni Sośnica. Na jego miejsce w gliwickim zakładzie został powołany Marek Skuza, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora biura produkcji i gospodarki złożem w PGG. Po jego przeniesieniu na tym stanowisku pojawił się wakat, a nowym dyrektorem produkcji i gospodarki złożem w PGG został wspomniany już wcześniej Damian Borgieł.

Katowicka kopalnia Staszic-Wujek składa się z dwóch ruchów: Murcki-Staszic oraz Wujek. Ruch Wujek może się pochwalić bardzo dobrymi wynikami produkcyjnymi, natomiast ruch Murcki-Staszic od dłuższego czasu boryka się z poważnymi problemami.

Jak wskazywali związkowcy problemy produkcyjne w ruchu Murcki-Staszic są związane z brakiem wydobycia i brakiem postępów przodków. W ocenie przedstawicieli strony społecznej, częściowo są to problemy techniczne, częściowo geologiczne oraz również w jakiejś części problemy w zarządzaniu.

Sytuację w kopalni ma polepszyć plan naprawczy. Jego przygotowanie i wdrożenie będzie najpewniej głównym wyzwaniem, z którym będzie musiał sobie poradzić nowy dyrektor Krzysztof Kiełbiowski.

PGG to największa spółka węglowa w Polsce. Należy do niej siedem kopalń – KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła. Na koniec 2022 roku PGG zatrudniała łącznie 36 800 osób. W minionym roku kopalnie PGG wyprodukowały 22,3 mln ton węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.