Coraz więcej gałęzi gospodarki aktywnie wykorzystuje materiały chemiczne w swojej działalności. Nie dziwi więc, że nie tylko wielkie zakłady produkcyjne, ale również nawet małe firmy usługowe magazynują substancje chemiczne o potencjalnie szkodliwym lub niebezpiecznym oddziaływaniu. Niezależnie od ilości przechowywanego odczynnika, wdrożenie odpowiednich zasad i metod działania jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa – pracowników oraz osób postronnych. Zobacz, o jakich zasadach warto pamiętać oraz jakie korzyści przynosi wdrożenie niektórych z nich.
Edukacja pracowników
Odpowiednia edukacja osób mających do czynienia z odczynnikami chemicznymi to klucz pozwalający na redukcję potencjalnych incydentów i zdarzeń niebezpiecznych. W tym celu warto wykonywać szkolenia – niekiedy wychodząc nawet poza minimum wymagane prawem. Dobrze doinformowany pracownik będzie mniej skłonny do brawury, a w razie wystąpienia sytuacji niebezpiecznej będzie znał zasady postępowania – co pomoże ograniczyć ryzyko już na starcie. Każda substancja niebezpieczna powinna posiadać stosowną kartę charakterystyki (SDS – Safety Data Sheet), zawierającą najważniejsze dane dotyczące samej substancji oraz bezpiecznego sposobu jej przechowywania i przetwarzania.
Wyposażenie i środki ochrony
Miejsca, w których przechowywane są substancje chemiczne o potencjalnie niebezpiecznym czy szkodliwym działaniu, powinny być odpowiednio zaprojektowane i wyposażone. Kluczowe są m.in. systemy wentylacji, dzięki którym toksyczne opary się nie będą akumulowały, grożąc porażeniem dróg oddechowych pracowników i innych osób mających dostęp do pomieszczenia. Chronić pracowników należy również na szczeblu indywidualnym – poprzez zapewnienie im środków ochrony jak np. okularów ochronnych, rękawic, fartuchów czy nawet masek. Dzięki temu można znacznie zredukować potencjalne oddziaływanie na nich substancji chemicznej.
Oznaczenie i przechowywanie
Jeszcze jednym elementem mającym ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracowników przy pracy z chemikaliami jest ich przechowywanie i oznakowanie. Odpowiednia szafa na chemikalia powinna uniemożliwiać dostęp osobom niepowołanym, ale również ułatwiać wkładanie i wyciąganie przechowywanych materiałów bez obaw o ich rozlanie czy rozsypanie. Z drugiej strony każdy odczynnik oraz miejsce przeznaczone do jego składowania powinno być odpowiednio oznaczone – wiele wypadków zachodzi właśnie na skutek pomyłek, którym można by zaradzić, dbając o właściwą identyfikację wizualną przechowywanych materiałów.
Plan postępowania w razie wypadku
Niestety, nawet pomimo wdrożenia najlepszych zasad przechowywania i użytkowania materiałów chemicznych, nie sposób jest całkowicie wykluczyć możliwość wystąpieniu wypadku czy zanieczyszczenia materiałami chemicznymi. Dlatego zawsze w ramach opracowywanych zasad powinno się również obejmować postępowanie w razie wypadku. Niekiedy niezbędne okazuje się udzielenie pierwszej pomocy – przy odczynnikach chemicznych często dochodzi do zatruć czy oparzeń, dlatego w zakładzie, w którym są wykorzystywane, powinna znajdować się stosownie wyposażona apteczka. Istotne jest również wyszkolenie niektórych pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Poza tym bardzo ważne jest opracowanie planu ewakuacji – w niektórych sytuacjach jest ona niezbędna, a od uniknięcia paniki zależy życie i zdrowie pracowników. W miejscu pracy musi być opracowany plan ewakuacji, a także wyznaczone miejsce zbiórki w razie ewakuacji. Wszyscy pracownicy powinni być z nim zaznajomieni – jego zapisy powinny być również omawiane podczas szkoleń okresowych.
Zastosowanie zasad BHP jest kluczowe podczas pracy z materiałami chemicznymi. Świadomość ryzyka i odpowiednie przygotowanie są niezbędne, aby minimalizować potencjalne zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.