Lubelski Węgiel Bogdanka przymierza się do powrotu na ukraiński rynek. - Nasza spółka w przeszłości już wielokrotnie realizowała duże kontrakty dostaw węgla dla potrzeb ukraińskiej energetyki i przemysłu – argumentuje Dariusz Dumkiewicz, wiceprezes zarządu ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka.
LW Bogdanka jak wszystkie polskie kopalnie musi się mierzyć z mniejszym zapotrzebowaniem zawodowej energetyki na węgiel. Z tego powodu kopalnia musiała w tym roku obniżyć cel produkcyjny z 8,3 mln ton do 7 mln ton węgla handlowego.
Jednak w kolejnych latach spółka zamierza powrócić do produkcji na poziomie 9-10 mln ton węgla. Jak zamierza znaleźć na niego zbyt?
- Patrząc na zagadnienia handlowe w najbliższym czasie, jesteśmy spokojni o zbyt, ponieważ nasze kontrakty z odbiorcami są stabilne i długoterminowe. Przyszłe zmiany właścicielskie, związane z przejęciem przez Skarb Państwa, czy utworzeniem NABE, nie będą mieć wpływu na te kontrakty. Z kolei patrząc na krajowy rynek węgla w ujęciu długoterminowym warto podkreślić, że z uwagi na najwyższą efektywność naszej kopalni oraz jej potencjał geologiczny, będzie ona zamykana (zgodnie z zapisami umowy społecznej) w 2049 roku jako ostatnia w kraju. Stopniowe ograniczanie produkcji w pozostałych polskich kopalniach będzie powodować automatycznie wzrost procentowego udziału węgla z Bogdanki na rynku krajowym, co gwarantować będzie pewność zbytu wolumenów zapisanych w naszej nowej strategii – wskazuje Dariusz Dumkiewicz, wiceprezes zarządu ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka.
Jak dodaje, kopalnia jest również zainteresowana powrotem na rynek ukraiński.
- Nasza spółka w przeszłości już wielokrotnie realizowała duże kontrakty dostaw węgla dla potrzeb ukraińskiej energetyki i przemysłu. Dla przykładu, przed agresją rosyjską, wolumen sprzedaży Bogdanki węgla na Ukrainę w roku 2021 wynosił około pół miliona ton w skali roku. To znaczna ilość. Jednak ze względu na priorytet rynku krajowego, dostawy węgla na Ukrainę zostały wstrzymane w 2. kwartale 2022 r., ale posiadamy zarówno wiedzę jak i doświadczenie w zakresie ich wznowienia oraz potencjalnej realizacji – dodaje.
LW Bogdanka jest jedyną spółką prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec pierwszego kwartału 2023 r. wyniosło 5029 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka było to 5879 osób). W minionym roku Bogdanka wyprodukowała 8,4 mln ton węgla. To oznacza, że na koniec 2022 r. miała 16,5 proc. udziału w rynku węgla kamiennego i 21,7 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce oraz 27,1 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.