Europoseł Grzegorz Tobiszowski postanowił wysyłać do Komisji Europejskiej pisemne pytania dotyczące najważniejszych i najpilniejszych kwestii związanych z polityką klimatyczną, europejskim bezpieczeństwem energetycznym i surowcami krytycznymi. Pierwsze z nich skierował we wtorek, 23 sierpnia.
- W Unii Europejskiej wprowadzanych jest bardzo wiele praw i regulacji silnie oddziałujących na nasze codzienne życie. Niestety często brakuje rzetelnego uzasadnienia dlaczego dane prawo zostało wprowadzone, jakie będą realne skutki jego oddziaływania, jakie są zagrożenia oraz czy i jak będzie można im przeciwdziałać. Niestety też często można odnieść wrażenie, że prawa te tworzone są pochopnie, bez pogłębionej analizy, dyktowane ideologią albo partykularnymi interesami. Dlatego będę wysyłał do Komisji Europejskiej pisemne pytania dotyczące najważniejszych i najpilniejszych kwestii związanych z polityką klimatyczną, europejskim bezpieczeństwem energetycznym i surowcami krytycznymi – wyjaśnia europarlamentarzysta.
Pierwsze pytania skierowane do KE dotyczą ryzyka związanego z łańcuchami dostaw. Jak wskazał Grzegorz Tobiszowski, pandemia i rosyjska agresja na Ukrainie pokazały jak poważne i niebezpieczne mogą być skutki zerwania łańcuchów dostaw.
„Wiele krajów członkowskich, by utrzymać stabilność systemu energetycznego, w obliczu niedostatku gazu sięgnęło po wcześniej odstawione moce węglowe. Obecnie Zielony Ład i budowa ogromnych ilości źródeł odnawialnych zależne są od importu surowców mineralnych. W przypadku wielu surowców to uzależnienie na poziomie ponad 90 proc., głównie od krajów azjatyckich. Sytuacja geopolityczna może się w każdej chwili zmienić” – wskazał eurodeputowany w piśmie do Komisji. Po czym zadał dwa pytania:
• Czy Komisja Europejska zamierza podjąć działania mające na celu ograniczenie, czy niwelację ryzyka zerwania łańcuchów dostaw. Jeśli tak to jakie?
• Czy jest przewidziany scenariusz zastępczy dla europejskiego systemu energetycznego, w przypadku gdy jednak do tego przerwania łańcuchów dostaw dojdzie, nie będzie można wybudować mocy odnawialnych, czy to pozostawione jest w gestii krajów członkowskich?
Pytania te mają status priorytetowy i wymagające odpowiedzi na piśmie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.