Bezpłatna podróż pociągiem pasażerskim, prelekcja w kościele ewangelickim i opowieść o górnictwie na hałdzie popłuczkowej składają się na program przejazdów, organizowanych pomiędzy Tarnowskimi Górami a Bytomiem Karbiem. Wakacyjną akcję prowadzą Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz Stowarzyszenie Wrazidloki.
Przejazdy odbywają się bez opłat od podróżnych dzięki dofinansowaniu ze strony miasta Tarnowskie Góry. Na akcję pod nazwą „Kultura Przemysłowa Ziemi Tarnogórskiej – władcy, przemysłowcy, gwarkowie, kolejarze” miasto przeznaczyło 25 000 zł. Stało się tak na mocy zarządzenia nr 2359/2023 burmistrza Tarnowskich Gór z 14 marca 2023 r.
Akcja przeznaczona jest nie tylko dla tarnogórzan. Nie wiadomo, czy za rok zostanie powtórzona.
- Nie wprowadzamy ograniczeń, zapraszamy wszystkich chętnych do podziwiania uroków Tarnowskich Gór zza okien wąskotorówki. Projekt został wsparty w ramach otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego „Wydarzenia kulturalne w roku 2023”. Nie ogłosiliśmy jeszcze konkursu na 2024 rok, więc Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych nie mogło jeszcze tego wydarzenia zgłosić – wyjaśnia Elżbieta Kulisz z Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.
Przejazdy zaplanowano na piątki: 4, 11, 18 i 25 sierpnia. We wrześniu przejazdy mają się odbyć 1, 7 i 8 września 2023 r. Najpierw o godz. 16.00 jest prelekcja w kościele Zbawiciela przy tarnogórskim rynku. Potem trzeba przejść na przystanek Tarnowskie Góry Wąskotorowe, skąd o 16.45 rusza pociąg pasażerski do stacji Bytom Karb Wąskotorowy. Po zwiedzeniu tej ostatniej stacji o godz. 8.10 pociąg wyrusza w powrotnym kierunku, zatrzymując się pomiędzy dawnym nieczynnym wyrobiskiem Górniczych Zakładów Dolomitowych a hałdą popłuczkową pozostałą po kopalni rud ołowiu i srebra Fryderyk.
Na hałdzie podróżni słuchają opowieści o tarnogórskim górnictwie. Dodatkowo opisywana jest panorama miasta widoczna z hałdy, z której widać m.in. szyb Staszic, czy wieżowce Osady Jana. Potem pasażerowie wracają do pociągu i dojeżdżają o 19.30 do przystanku wąskotorowego w Tarnowskich Górach przy Rondzie ks. Franciszka Blachnickiego.
- Ludzie są naprawdę bardzo zadowoleni. Dużo jest nastolatków, którzy są ciekawi świata. Na hałdzie przewodniczki opowiadają kompetentnie. Jestem także przewodnikiem po Muzeum Górnictwa Węglowego, więc mam o tym pewne pojęcie – mówi Paweł Niemczuk ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu.
Skład pociągu składa się z lokomotywy spalinowej i kilku wagonów letnich, bez szyb. Frekwencja jest zróżnicowana: 4 sierpnia pociągiem pojechało 68 osób, 11 sierpnia było ich 98, a 18 sierpnia – 87 podróżnych. Rezerwacje odbywają się przez telefon lub przez internet. Bywało jednak, że część osób po złożeniu rezerwacji nie przychodziła na pociąg, a członkowie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych musieli wysłuchiwać nieuzasadnionych pretensji od rozżalonych ludzi.
Ponieważ tabor kolejowy nocuje w Bytomiu Karbiu, a wycieczki zaczynają się w Tarnowskich Górach, SGKW dodatkowo w te dni uruchamia dwa pociągi ogólnodstępne, bez rezerwacji. W sierpniowe piątki oraz w trzy dni września odjeżdża o godz. 15.55 pociąg z Bytomia Karbia Wąskotorowego do Tarnowskich Gór oraz o 19.45 z Tarnowskich Gór do Bytomia Karbia. Bilet na ten przejazd kosztuje 10 zł. Tym samym po wielu latach przerwy ponownie w rozkładzie pojawiły się ogólnodostępne pociągi w piątki. Od lat bowiem w letnie wakacje składy wąskotorowe kursują na tej trasie wyłącznie w soboty, niedziele i w święto 15 sierpnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.