MD: Opinię o kandydacie na wolne stanowisko pracodawca kształtuje nie tylko na podstawie jego wyglądu czy umiejętności autoprezentacji, ale także na podstawie tego, o co i jak prosi. Jednak, jak pokazuje praktyka, osoby poszukujące pracy, po wcześniejszym przemyśleniu odpowiedzi na pytania pracodawcy, często okazują się zupełnie nieprzygotowane do samodzielnego zadawania interesujących ich pytań.
Jakie pytania zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Starając się zdobyć upragnione stanowisko, kandydaci przechodzą przez wiele rozmów kwalifikacyjnych i rozmów kwalifikacyjnych. Kandydaci na wolne stanowiska odpowiadają na podchwytliwe pytania, starają się wywrzeć pozytywne wrażenie na rekruterze. I ... stawiają na swoim! Ale czasami po otrzymaniu oferty specjalista idzie do pracy i rozumie: „To wcale nie jest to, czego się spodziewałem”
Abyś nie znalazł się w podobnej sytuacji, przygotowaliśmy dla Ciebie listę pytań, których nie możesz, ale musisz zadać pracodawcy. Informacje będą przydatne dla kandydatów, działów HR i menedżerów.
Zanim przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej, musisz znaleźć odpowiednią dla siebie pracę. Jooble Ci w tym pomoże. Jest to usługa poszukiwania pracy, która zawiera tysiące aktualnych ofert pracy. Możesz użyć różnych filtrów, aby wyszukać oferty pracy według kryteriów, które Ci odpowiadają, lub użyć słów kluczowych i tagów. Wystarczy wpisać słowa kluczowe, np. praca Zawiercie, lub dowolne inne miasto, a otrzymasz setki aktualnych ofert pracy. Znajdź wakat, wyślij swoje CV i przygotuj się na spotkanie, a my już przygotowaliśmy dla Ciebie listę pytań do pracodawcy.
O przebiegu pracy
Pytania o zadania, projekty na najbliższą przyszłość i rutynowe procesy pokażą, że interesują Cię przyszłe obowiązki, a nie tylko wielkość oferty.
Oto kilka pytań dotyczących charakteru pracy, które możesz zadać podczas ubiegania się o pracę:
* Czy mogę zobaczyć przykłady projektów, nad którymi pracuje ten dział;
* Jakie są aktualne priorytety wydziału;
* W jakim zespole będę pracować i jacy specjaliści się w nim znajdują;
* Jakie kompetencje powinien posiadać odpowiedni kandydat;
* Jaki jest budżet na projekty;
* Co wchodzi w zakres codziennych obowiązków, jak wygląda struktura dnia pracy?
O treningu
Duże firmy inwestują w szkolenia pracowników, zarówno nowicjuszy, jak i doświadczonych pracowników, ponieważ bez wykwalifikowanej kadry nie będzie możliwe rozwiązywanie nowych problemów, a rekrutacja wyłącznie gotowych specjalistów o silnych kompetencjach na wszystkie stanowiska jest droższa niż okresowe szkolenie istniejącej kadry.
Dla wielu osób poszukujących pracy możliwość nauki w miejscu pracy jest ważnym elementem motywacji i dodatkowym argumentem na korzyść firmy.
Jakie pytania dotyczące szkolenia są odpowiednie podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
* Jak zorganizowana jest adaptacja nowo przybyłych;
* Jakie kursy edukacyjne, programy i możliwości rozwoju zawodowego mają pracownicy;
* Czy mentoring jest praktykowany jako forma uczenia się;
* Czy istnieje możliwość kariery na danym stanowisku?
O ocenie osiągnięć
Jeżeli wynagrodzenie w organizacji składa się z pensji i premii, określ, jak oceniany jest wynik i od czego zależy naliczanie premii.
* Według jakich parametrów ocenia Pan pracę specjalisty na tym stanowisku;
* Czego oczekujesz od specjalisty na tym stanowisku przez pierwszy miesiąc, kwartał, pół roku?
O motywacji
Wszyscy martwią się o pieniądze. Jeśli oficer personalny lub przyszły lider odpowie na to niejasno, jest to sygnał alarmowy.
O co zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
* Jakie wynagrodzenie jest określone w umowie o pracę;
* Jak obliczane są bonusy? Jak często nie są wypłacane, czy są jakieś kary;
* Co obejmuje pakiet odszkodowawczy (ubezpieczenie medyczne, odszkodowanie za korzystanie z samochodu osobowego itp.);
* W jaki sposób wypłacane są świadczenia chorobowe i urlopowe?
Przygotuj się na to, że HR sam opowie o wszystkich dobrych rzeczach, bo jego zadaniem jest reprezentowanie firmy w jak najlepszym świetle. Więc jeśli coś jest niejasne, koniecznie zapytaj.
O firmie
Większość osób przed spotkaniem z pracownikiem personalnym lub bezpośrednim przełożonym przeprowadza mini-badania: jak długo istnieje organizacja, czym się zajmuje, jakie są opinie pracowników.
* Jakie produkty organizacja planuje wypuścić w najbliższej przyszłości;
* W jaki sposób jednostka, w której być może będę musiał pracować, uczestniczy w realizacji doraźnych celów organizacji;
* Jakie są wartości firmy?
O zespole
Przyszły zespół to najważniejszy element workflow, to środowisko, z którym będziecie omawiać zadania, czyje prace sprawdzicie i czyje zadania będziecie wykonywać.
Zapytaj o nie:
* Opowiedz mi o ludziach, z którymi będę musiał pracować: z ilu ich, jaka jest ich funkcjonalność;
* Kto będzie bezpośrednim przełożonym;
* Kto jeszcze jest w dziale;
* Jaka jest siła tej grupy zawodowej i jakie są obszary problemowe w pracy?
Podsumowanie
Rozmowa kwalifikacyjna może być świetnym początkiem kariery lub może wszystko zrujnować. Ważne jest zainteresowanie, takt, umiejętność dialogu i pewność, że oferujesz firmie to, czego ona szuka. Ponadto rozmowa kwalifikacyjna jest okazją do zrozumienia, czy naprawdę potrzebujesz tej pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.