Wiąz rosnący przy drodze wiodącej do hałdy popłuczkowej jest jednym z drzew, zgłoszonych przez mieszkańców Tarnowskich Gór na apel Urzędu Miejskiego. Tarnogórski magistrat zamierza zwiększyć liczbę pomników przyrody na terenie miasta.
Jak dotąd w Tarnowskich Górach 100 obiektów ma status pomnika przyrody. To głaz narzutowy w Parku Miejskim przy ul. Stefana Wyszyńskiego, 97 pojedynczych drzew oraz dwie grupy drzew. Jedną z nich jest grupa 8 drzew rosnąca w Parku Kunszt w dzielnicy Bobowniki Śląskie, czyli w miejscu dawnej kopalni rud ołowiu Fryderyk.
Włodarze Tarnowskich Gór postanowili zaktywizować mieszkańców, aby to oni wskazali obiekty o walorach pomnikowych. Ogłoszona na początku roku akcja miała potrwać do końca czerwca 2023 r. Jak się okazało, osoby w niej biorące skupiły się wyłącznie na drzewach. Nie wskazano żadnych proponowanych pomników przyrody nieożywionej, np. odsłonięć geologicznych w kamieniołomie Bobrowniki, głazów narzutowych itp.
- Do naszego Wydziału Ochrony Środowiska wpłynęły od mieszkańców propozycje 53 drzew, tylko drzew. Teraz pracownicy wydziału sprawdzają, czy spełniają one wszystkie kryteria, aby zostać pomnikami przyrody. Te, które spełnią wymogi, trafią pod obrady Rady Miejskiej. To ona zdecyduje o objęciu kolejnych drzew ochroną w naszym mieście – informuje Ewa Kulisz z Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.
Drzewa pomnikowe muszą spełniać m. in. kryteria obwodu na wysokości 130 cm. Określa je Rozporządzenie Ministra Środowiska z 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody. Przykładowo jabłoń musi mieć 100 cm obwodu, grusza 150 cm, orzech 200 cm, daglezja 250 cm, a platan 300 cm.
Pracownicy tarnogórskiego Urzędu Miejskiego latem prowadzą także oznakowanie i wymianę tabliczek już istniejących pomników przyrody. Niedawno dokonywali tego w dzielnicy Rybna na gruntach Nadleśnictwa Brynek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.