CoalHeritage to nowy projekt finansowany ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali, którego realizacja właśnie się rozpoczęła. Pierwsze spotkanie inaugurujące projekt odbyło się 10 i 11 lipca 2023 roku w Atenach - poinformowali przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa.
Projekt koordynowanym przez jest przez największe greckie centrum badawcze CERTH (Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης), a konsorcjum tworzą: Główny Instytut Górnictwa, Instytut Techniki Górniczej KOMAG, słowieńska firma Premogovnik Velenje francuska organizacja BRGM (Bureau de Recherches Géologiques et Minières) oraz niemiecka uczelnia DMT TH.
Celem projektu jest rozwój międzyregionalnej sieci ochrony i promocji dziedzictwa górnictwa węglowego w regionach pogórniczych. Po rozpoznaniu i waloryzacji majątku wybranych kopalń, opracowana zostanie mapa wizualna EVMJ (European Visual Map Journal) promująca potencjał górnictwa jako dziedzictwa industrialnego.
Projekt realizowany będzie do 2025, a jego finałem będą specjalne warsztaty na Kopalni Doświadczalnej Barbara. Jak przypominają przedstawiciele GIG, kopalnia to jedyny w Europie podziemny poligon doświadczalny. Jej powstanie w 1925 roku umożliwiło opracowanie wielu nowatorskich rozwiązań w zakresie zwalczania zagrożeń naturalnych w górnictwie.
Założony w 1925 r. Główny Instytut Górnictwa jest jednym z wiodących instytutów badawczych w Europie. Świadczy usługi dla wszystkich branż przemysłu, instytucji centralnych i samorządów lokalnych oraz dla partnerów zagranicznych. Wszystkie laboratoria badawcze Instytutu posiadają akredytacje takich jednostek jak: Polskie Centrum Akredytacji, Lloyd's Register Quality Assurance, Główny Urząd Miar, Polski Rejestr Statków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Niech się zajmą górnictwem w Emiratach Arabskich !!!
Na zdjęciu sami górnicy , szacun.