Czwartkowa, 3 sierpnia, sesja na Wall Street zakończyła się małymi spadkami głównych indeksów, do których przyczyniły się rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. W centrum uwagi są wyniki kwartalne spółek, a także dane makro, w tym kluczowe z rynku pracy, które zostaną przedstawione w piątek.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,19 proc. i wyniósł 35 215,89 pkt.
S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,25 proc. i wyniósł 4501,89 pkt.
Nasdaq Composite stracił 0,10 proc. i zamknął sesję na poziomie 13 959,72 pkt.
- Rentowności obligacji skarbowych idą w górę, a to wywiera presję na akcje - powiedział Bryce Doty, menedżer portfela w Sit Investment Associates.
Wielu analityków z Wall Street zwraca też uwagę, że rynek już dawno spóźnił się z chwilą wytchnienia lub lekką korektą po tym, jak przez większą część roku szedł mocno w górę. W lipcu zarówno S&P, jak i Nasdaq zanotowały piąty miesiąc z rzędu wzrostów.
- Impet po cichu spadał w ciągu ostatnich kilku tygodni i był motywacją do korekty kilka tygodni temu - powiedział Chris Verrone, szef badań technicznych i makro Strategas. Dodał jednak, że długoterminowy trend w dalszym ciągu jest wzrostowy.
Analitycy Wolfe Research oceniają, że wyższe rentowności obligacji skarbowych wynikające z dużych wolumenów emisji obligacji skarbowych i obniżka ratingu kredytowego USA we wtorek przez Fitch nie wystarczą, aby wywołać trwały spadek kursów akcji.
Potrzebny będzie bardziej definitywny katalizator spadków - napisał strateg Wolfe'a Chris Senyek, sugerując, że potencjalne miny lądowe w najbliższym czasie obejmują rozczarowujące poważne problemy technologiczne, wzrost cen ropy i/lub prezes Fed Powell brzmiący znacznie bardziej jastrzębio niż oczekuje się podczas konferencji Fed w Kansas City pod koniec sierpnia.
Decyzja agencji Fitch o obniżeniu ratingu USA z AAA' do AA+ zostanie przyjęta lepiej niż podobna decyzja S&P przed 12 laty, gdyż wtedy zbiegła się w czasie z europejskim kryzysem zadłużeniowym - uważają eksperci firmy Schroders. Z czasem wysoki deficyt budżetu USA wywrze jednak presję na USD.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.