Ratownicy górniczy wspólnie z przedstawicielami WOPR przeszkolili blisko pół tysiąca uczniów bytomskich szkół średnich, zapoznając młodzież m.in. z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz regułami bezpieczeństwa nad wodą i w górach. W przyszłym roku ta przedwakacyjna akcja ma być rozszerzona.
Inicjatorem przedsięwzięcia była Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu, pełniąca wiodącą rolę w polskim systemie bezpieczeństwa w kopalniach. Do współpracy ratownicy górniczy zaprosili bytomską grupę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zaś w przyszłym roku w akcji mają wziąć również udział policjanci.
- Tego typu akcje z pewnością będą kontynuowane w przyszłości. Chcemy, by w miarę możliwości obejmowały one jak największą liczbę dzieci i młodzieży, tym bardziej, że zainteresowanie ze strony szkół - zarówno podstawowych, jak i średnich - było ogromne - skomentował prezes CSRG dr inż. Piotr Buchwald.
Prezes zapowiedział, że w przyszłym roku prawdopodobnie do współpracy uda się zaprosić Śląską Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, dzięki czemu poszerzy się spektrum poruszanych podczas szkoleń tematów, związanych z wakacyjnym bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.
- Mam nadzieję i głęboko wierzę, że efektem przeprowadzonej akcji będzie znacznie mniejsza ilość tragicznych zdarzeń podczas wakacji oraz niebezpiecznych zachowań nad wodą i w górach - powiedział Buchwald.
W programie tegorocznych zajęć, organizowanych w bytomskiej siedzibie Stacji, były m.in. szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantomów. Swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami dzielili się z młodzieżą zawodowi ratownicy górniczy z grupy alpinistycznej CSRG oraz WOPR-owcy. Młodzież miała też okazję zobaczyć flotę wozów bojowych, jaką dysponują ratownicy górniczy. Umiejętności pozyskane podczas zajęć powinny przydać się młodym ludziom w czasie letniego wypoczynku.
W bytomskiej CSRG pracuje 138 ratowników. Stacja i podlegające jej stacje okręgowe, a także pogotowia specjalistyczne (jest ich sześć), zabezpieczają w zakresie ratownictwa górniczego wszystkie polskie kopalnie węgla kamiennego, kopalnie soli, kopalnię doświadczalną Barbara, wszystkie oddziały Spółki Restrukturyzacji Kopalń, kopalnie zabytkowe: Guido w Zabrzu i dawną kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, a także wiele innych przedsiębiorstw górniczych. W kopalniach działają zakładowe stacje ratownictwa górniczego, a w drużynach ratowniczych służbę pełni ok. 4,1 tys. ratowników.
Co roku ratownicy z CSRG uczestniczą w akcjach ratowniczych oraz planowanych pracach prowadzonych na zasadach takich akcji. Wielokrotnie w ciągu roku interweniują też specjalistyczne pogotowia ratownicze. Podczas kursów organizowanych przez CSRG rocznie szkoli się kilka tysięcy osób - zarówno przedstawicieli kadry kierowniczej i dozoru kopalń, jak i członków drużyn ratowniczych. W komorach ćwiczeń okręgowych stacji ratownictwa przeprowadzane są ćwiczenia kopalnianych zastępów ratowniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Głównym celem tegorocznej akcji było przeszkolenie młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym punkcie zaangażował się głównie dział szkolenia CSRG S.A., który przypomnijmy w skali roku szkoli ponad cztery tysiące górników i ratowników górniczych - napisał rzecznik prasowy CSRG SA. na stronie csrg. Brawo za kreatywność Szanowne Panie, pracownice działu szkolenia CSRG SA.