Drużyna JSW IT Systems zajęła I miejsce w „CYBERpoligon ISAC-GIG” - który był okazją dla pracowników służb informatycznych spółek sektora wydobywczo-energetycznego do wymiany doświadczeń i praktycznego zweryfikowania zdobytej wiedzy z zakresu zabezpieczeń przed cyberatakami. Jak informowaliśmy już w portalu netTG.pl, drugie miejsce zajęła drużyna Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.
„CYBERpoligon ISAC-GIG” to praktyczne warsztaty, w trakcie których kilkuosobowe drużyny złożone z przedstawicieli członków ISAC-GIG rywalizowały w odpieraniu ataków cybernetycznych na powierzone ich ochronie systemy informatyczne. Honorowy paronat nad wydarzeniami objęli minister aktywów państwowych, minister cyfryzacji oraz rektor Politechniki Śląskiej.
Zmagania odbyły się na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach od 21 do 23 czerwca. Drużyny rozwiązywały zadania z zakresu systemów operacyjnych Linux i SCADA.
Podpisanie deklaracji dotyczącej uruchomienia ISAC-GIG miało miejsce w czerwcu 2022 r. Sygnatariuszami byli: GIG, Jastrzębska Spółka Węglowa, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia, Polska Grupa Górnicza, Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Węglokoks Kraj. Samo centrum zostało utworzone w styczniu br. z inicjatywy Głównego Instytutu Górnictwa na mocy podpisanych wcześniej porozumień.
ISAC-GIG to jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w kraju, skupiające spółki pełniące kluczową rolę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Idea utworzenia ISAC-GIG zrodziła się z potrzeby wymiany wiedzy, informacji, doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie stosowania zabezpieczeń systemów teleinformatycznych.
Centrum ma opracowywać oraz promować standardy i rekomendacje dla sektora wydobywczo-energetycznego, a także współpracować przy obsłudze incydentów bezpieczeństwa i cyberataków dotykających jednostki tego sektora. Branża wydobywcza i energetyczna, jako obszar wyjątkowo ważny dla funkcjonowania państwa, w sposób szczególny zwraca uwagę na zabezpieczenie systemów i urządzeń automatyki wykorzystywanych w produkcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.