Tauron Wydobycie to kolejna spółka górnicza, która przystąpiła do ISAC-GIG. Porozumienie w tej sprawie zawarto w czwartek, 22 czerwca, na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Tym samym Tauron Wydobycie ma status partnera współpracującego w projekcie ISAC-GIG.
W czerwcu ubiegłego roku powołano do życia ISAC-GIG. To sojusz największych spółek Skarbu Państwa z sektora wydobywczo-surowcowego na rzecz budowy spójnej polityki w dziedzinie cyberobronności, a zwłaszcza kształcenia wysokokwalifikowanych specjalistów w tym zakresie. Zadaniem Centrów Wymiany i Analizy Informacji, czyli ISAC (ang. Information Sharing and Analysis Center), jest wymiana wiedzy i doświadczeń dotyczących incydentów cyberbezpieczeństwa w określonych sektorach gospodarki. Główny Instytut Górnictwa, powołując ISAC, współtworzy tym samym krajowy system cyberbezpieczeństwa w zakresie swojego sektora, czyli górnictwa.
Sygnatariuszami porozumienia w sprawie współdziałania w ramach Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC dla sektora wydobywczo-energetycznego ISAC-GIG są: Główny Instytut Górnictwa, Jastrzębska Spółka Węglowa, KGHM, Tauron Polska Energia, Polska Grupa Górnicza, Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Węglokoks Kraj. 26 sierpnia 2022 r. do porozumienia dołączyły: Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej oraz Instytut Techniki Górniczej KOMAG. Po podpisaniu porozumienia o przystąpieniu od 22 czerwca 2023 r. pełnoprawnym członkiem projektu jest również spółka Tauron Wydobycie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.