W latach 2018-2022 w podziemnych zakładach górniczych zaistniało 61 wypadków śmiertelnych i ciężkich, których przyczyną było nieprzestrzeganie przepisów w zakresie eksploatacji maszyn, urządzeń i instalacji technicznych lub niezgodny z dokumentacją ich stan techniczny. Najwięcej wypadków odnotowano w transporcie poziomym (37 wypadków) oraz podczas eksploatacji maszyn i urządzeń w przodkach i ścianach (9 wypadków).
W tym okresie zaistniało również 7 wypadków śmiertelnych i ciężkich związanych z eksploatacją górniczych wyciągów szybowych oraz 8 wypadków związanych z eksploatacją pozostałych maszyn dołowych – poinformował Wyższy Urząd Górniczy w swym dorocznym raporcie o stanie bezpieczeństwa w polskim górnictwie.
W tym samym okresie, w związku z zagrożeniami technicznymi w górnictwie odkrywkowym, zaistniało 20 wypadków śmiertelnych i ciężkich. Stanowi to ponad 83 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych i ciężkich zaistniałych w górnictwie odkrywkowym.
Nadzór górniczy przyjrzał się też bliżej robotom strzałowym. W latach 2018-2022, w górnictwie podziemnym zaistniały dwa niebezpieczne zdarzenia związane ze stosowaniem środków strzałowych, które dotyczyły kopalń węgla kamiennego. W wyniku tych zdarzeń 2 górników doznało obrażeń powodujących czasową niezdolność do pracy. W samym 2022 r. w górnictwie podziemnym nie odnotowano niebezpiecznych zdarzeń związanych z używaniem środków strzałowych.
W tym samym okresie w górnictwie odkrywkowym zaistniało 6 niebezpiecznych zdarzeń związanych ze stosowaniem środków strzałowych, w wyniku których nie odnotowano wypadków. W 2022 r. wystąpiły dwa zdarzenia niebezpieczne związane ze stosowaniem środków strzałowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.