13 proc. Polaków w wieku 18-26 lat ocenia swoje perspektywy zawodowe w ciągu najbliższych 5 lat jako bardzo dobre, a 35 proc. jako dobre - wynika z raportu Perspektywy ekonomiczne młodego pokolenia. 44 proc. respondentów rozważa emigrację zarobkową - dodano.
Jak wynika z opublikowanego we wtorek, 23 maja, raportu Perspektywy ekonomiczne młodego pokolenia opracowanego przez Instytut Finansów, pomimo obiektywnych danych i wskaźników przedstawiających sytuację młodych ludzi wchodzących na rynek pracy jako znacznie korzystniejszą niż wcześniejszych pokoleń, to subiektywne odczucie najmłodszego pokolenia pracowników dotyczące ich sytuacji ekonomicznej i perspektyw zawodowych jest znacznie mniej optymistyczne.
Zgodnie z badaniem 13 proc. respondentów ocenia swoje perspektywy zawodowe w ciągu najbliższych 5 lat jako bardzo dobre, 35 proc. jako dobre, 43 proc. jako rudno powiedzieć, 7 proc. źle, a 2 proc. jako bardzo źle. Na ocenę perspektyw zawodowych nie ma wpływu wielkość miejscowości zamieszkania, ale duży wpływ ma wykształcenie, respondenci wierzą w swoje kwalifikacje i im wyższe wykształcenie, tym częściej pozytywnie oceniają swoje perspektywy zawodowe - stwierdzono.
Choć respondenci oceniają swoją sytuację materialną w większości dobrze, to jednak niemal połowa z nich (49 proc.) ocenia ją źle lub raczej źle - zauważono w raporcie.
Jak dodano, na subiektywną ocenę sytuacji materialnej wpływają bardzo obiektywne czynniki, takie jak wykształcenie, a co za nim idzie, zapewne także wysokość zarobków. Pozostałe czynniki, takie jak np. wielkość miejscowości zamieszkania czy status mieszkaniowy nie wpływały na odczuwaną sytuację respondentów - oceniono.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.