Kolejna kopalnia należąca do Polskiej Grupy Górniczej zadba w szczególny sposób o gospodarkę wodą. Mowa tym razem o zakładzie Mysłowice-Wesoła. Trwa tam modernizacja stacji uzdatniania wody kopalnianej (SUW). Polega ona na dobudowaniu dwóch ciągów instalacji odwodnionej osmozy. Chodzi o filtry membranowe, które będą produkowały wodę zdemineralizowaną w ilości ok. 60 m sześciennych na godzinę.
Stacja Uzdatniania Wody przy kopalni Mysłowice-Wesoła jest zlokalizowana w rejonie szybu Jan-Henryk. Została zaprojektowana do uzdatniania wody słodkiej dołowej i zaopatrzenia całego Zakładu Górniczego w wodę pitną i technologiczną. Do tej pory jej funkcjonowanie oparte było na technologii pospiesznych filtrów żwirowych. Są to betonowe zbiorniki posiadające drenaż rurowy i zasypywane warstwami żwiru o różnej granulacji. Ostatnia warstwa składa się z piasku filtracyjnego. Stacja uzdatniania wody pitnej ma wydajność ok. 170 m sześciennych na godzinę. Zasilana jest wodami dołowymi z poziomu 230 m i pompowana do trzech zbiorników wody surowej o pojemności 1000 m sześciennych każdy. Z tych zbiorników woda surowa pompowana jest jedną z dwóch pomp do układu technologicznego. Tłoczą one wodę surową bezpośrednio na filtry żwirowe otwarte pośpieszne z pominięciem akceleratorów, które aktualnie są wyłączone z ruchu z uwagi na zły stan techniczny układu rurociągowego oraz potrzebę renowacji ich wewnętrznych konstrukcji stalowych. W zbiornikach wody uzdatnionej dodatkowo podawany jest podchloryn sodowy w celu dezynfekcji.
– W procesie uzdatniania pozbywamy się wszystkich niepożądanych substancji i doprowadzamy wodę do jakości wody pitnej, co potwierdzają kontrole i badania przeprowadzane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Obecnie Stacja Uzdatniania Wody produkuje wodę warunkowo zdatną do spożycia ze względu na przekroczone wartości siarczanów. Odstępstwo obowiązuje do dnia 31 grudnia 2023 r. Zdecydowaliśmy się więc na przeprowadzenie modernizacji m.in. ze względu na nieznacznie podwyższone wartości siarczanów. W obecnie funkcjonującym procesie technologicznym nie ma możliwości obniżenia ich zawartości w produkowanej wodzie. Należało więc rozbudować technologię uzdatniania wody poprzez zabudowę dwóch nowych ciągów technologicznych opartych na technologii membranowej, odwróconej osmozie. Umożliwi to obniżenie zawartości substancji nie tylko o zawyżonych parametrach, ale dodatkowo powodujących zatykanie instalacji i urządzeń technologicznych na powierzchni i na dole kopalni, jak i powodujących procesy korozyjne – wyjaśnia Waldemar Pasieka, inżynier energetyczny w kopalni Mysłowice-Wesoła.
Zapotrzebowanie całej kopalni na wodę wynosi obecnie 90 tys. m sześciennych na miesiąc. Jest w całości pokrywane ze stacji uzdatniania. Całość kierowana jest na potrzeby socjalno-bytowe, technologiczne i przeciwpożarowe. W wodę zaopatrywana jest łaźnia pracownicza, urządzenia hydrauliczne oraz sortowania w zakładzie mechanicznej przeróbki węgla. Służy ona także do produkcji emulgatora ciśnieniowego dla potrzeb obudów zmechanizowanych. Zmniejszenie twardości wody pozwoli także na wydłużenie okresu używania filtrów stosowanych w procesach technologicznych.
– Gdyby kopalnia musiała kupować wodę, to jej koszty sięgnęłyby przy obecnie obowiązujących cenach 1.200 tys. zł rocznie. Oszczędności są więc wymierne, nie wspominając już o kwestiach związanych z ochroną środowiska. Wody nie trzeba bowiem zrzucać do osadników wód dołowych – zwraca uwagę Waldemar Pasieka.
Zaprojektowana i wykonana instalacja w technologii membranowej odwróconej osmozy, do wytwarzania wody zdemineralizowanej wraz z systemem jej przygotowania, ma gwarantować zmniejszenie przekroczonych parametrów wody uzdatnionej, produkowanej w SUW, do dopuszczalnych, a także polepszenie jej jakości, utrzymując przy tym założenia normy dla wody przeznaczonej do spożycia. Jej wydajność wynosi 60 m sześc. na godzinę. Ma być monitorowana w sposób ciągły przez 24 godziny bez lokalnej obsługi. Wszystkie procesy technologiczne uzdatniania wody przebiegać będą w pełni automatycznie. Inwestycja ma ruszyć jeszcze w czerwcu br.
W ramach inwestycji wykonano również wymiany uszkodzonych rurociągów i ponowne wpięcie akceleratorów w ciąg technologiczny, co dodatkowo usprawni pracę stacji uzdatniania wody.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.