Środowa, 10 maja, sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, Nasdaq zwyżkował o 1 proc. Inwestorzy analizowali raport o cenach konsumpcyjnych w USA za kwiecień w kontekście polityki monetarnej Fedu.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,09 proc. i wyniósł 33 531,33 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,45 proc. i wyniósł 4137,64 pkt.
Nasdaq Composite zyskał 1,04 proc. i zamknął sesję na poziomie 12 306,44 pkt.
Ceny konsumpcyjne w USA w kwietniu wzrosły o 4,9 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,4 proc. Oczekiwano wzrostu o 5 proc. rdr i o 0,4 proc. mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,4 proc. mdm i 5,5 proc. rdr. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +5,5 proc. rdr.
- Zbyt wysoki CPI w połączeniu ze stabilnym rynkiem akcji, przyzwoitymi wynikami spółek i stabilnym rynkiem pracy, może nie wyglądać dobrze dla przyszłych działań Fed. Kierunek stóp wydaje się ponownie zależeć od danych gospodarczych. Kryzys quasi-bankowy i kryzys płynnościowy nie były jeszcze aktywnym czynnikiem zmieniającym kurs polityki Fedu - powiedziała Sylvia Jablonski, prezes i główna dyrektorka inwestycyjna w Defiance ETFs.
Quincy Krosby, główny globalny strateg w LPL Financial, ocenił, że kampania Fedu mająca na celu stłumienie inflacji działa, choć wolniej niż bankierzy by chcieli, a dla rynków finansowych odczyt inflacji jest pozytywny.
- Kwietniowy raport o CPI nie jest do końca uspokajający, nie spowoduje on również, że bankierzy Fed zasygnalizują kolejną podwyżkę stóp w czerwcu, biorąc pod uwagę ich oczekiwania, że pełny wpływ dezinflacyjny zacieśnienia warunków kredytowych musi się jeszcze ujawnić. Jednak powolny postęp w obniżaniu inflacji bazowej podkreśla, jak mało prawdopodobne jest, że Fed obniży stopy w tym roku - powiedzieli ekonomiści Bloomberg Economics Anna Wong i Jonathan Church.
Rynki oczekują teraz, że bank centralny USA utrzyma stopy na poziomie 5,00-5,25 proc. przynajmniej do lipca.
Zniżkowały w środę spółki cykliczne, najbardziej powiązane z kondycją gospodarki. Traciły m.in. akcje Nike (spadek o 1,3 proc.) i Caterpillar (spadek o 0,2 proc.). Część inwestorów uznała bowiem, że spowolnienie tempa inflacji oznacza nadciągającą recesję.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.