- Memorandum o współpracy w dziedzinie rozwoju technologii wodorowych, które podpisali w czwartek w Warszawie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura.
Podpisane między Ministrem Klimatu i Środowiska, a Ministerstwem Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii memorandum przewiduje pogłębienie współpracy w sektorze wodoru. Rozmowy między ministrami dotyczyły jednak także rozszerzenia współpracy o technologie CCS (wychwyt i sekwestracja dwutlenku węgla) czy zielonego amoniaku.
- Polskie i japońskie podejście do transformacji jest bardzo podobne, obie gospodarki używają i będą używać węgla. Wspólne jest też podejście do transformacji w sposób sprawiedliwy, zarówno dla gospodarek, jak i obywateli - mówiła Anna Moskwa. W jej ocenie rozwój technologii wodorowych wodoru, CCS i innych technologii zapewniają suwerenność energetyczną.
Jak wskazała, Polska już dziś jest 3. producentem wodoru w Europie, ale ma nadzieję, że również dzięki temu memorandum wodór stanie się częścią polskiego ciepłownictwa i energetyki.
Minister Nishimura oceniał z kolei, że wodór jest przyszłym źródłem stabilności i neutralności klimatycznej. Polska już posiada strategię wprowadzenia wodoru do gospodarki. A w tym wysiłku wspomagają japońskie firmy jak Toyota czy Toshiba - zaznaczył. Wyraził jednocześnie nadzieję na rozszerzenie współpracy o CCS, amoniak, czy energetykę jądrową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.