Zaledwie kilka minut po zapaleniu się metanu w słowackiej kopalni Novaky, w środę, 26 kwietnia br., miało miejsca trzęsienie ziemi – podały słowackie służby sejsmologiczne.
Wstrząsy, które zanotowano, osiągnęły siłę 2,6 w skali Richtera. Mimo że były stosunkowo słabe, bardzo zaniepokoiły mieszkańców tego kraju – podano.
Według Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC) ziemia miała zacząć się trząść na wschodzie Słowacji w środę o 19.47. Oznacza to, że krótko po tym, jak w kopalni Nováky w regionie Trenczyna zgłoszono zapalenie się metanu.
Wstrząsy osiągnęły siłę 2,6 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się na głębokości około 10 km w rejonie wsi Stretava w powiecie michalovckim – poinformował portal TVnoviny.sk.
„Wieczorem ziemia trochę się trzęsła w rejonie Zemplína. Mamy doniesienia, że trzęsienie ziemi było i tam odczuwalne” – poinformował portal społecznościowy Meteo Východ.
Ostatnie trzęsienie ziemi zanotowano na Słowacji w 2003 r. Epicentrum miało miejsce w masywie górskim Wyhorlat w Karpatach Wschodnich. Oceniono je na 3,5-4 w skali Richtera. Największe szkody wyrządziło w miejscowości Jasenov, gdzie mocno ucierpiał greko-katolicki kościół z XVIII wieku i 90 procent domów, w których najczęściej popękały ściany.
Tymczasem wciąż nie wiadomo w jakim stanie znajdują się polscy górnicy, którzy ucierpieli w wyniku zapalenia się metanu w kopalni Novaky.
- Polska służba konsularna wie o wybuchu w słowackiej kopalni Novaky, w wyniku którego poszkodowanych zostało dwóch obywateli RP. Konsul RP w Bratysławie pozostaje w stałym kontakcie z właściwymi służbami słowackimi. Ranni obywatele RP są obecnie hospitalizowani w szpitalach w Koszycach i w Bojnicach. Z uwagi na dobro poszkodowanych i ich najbliższych, jak również brak upoważnienia, MSZ nie udziela szczegółowych informacji na temat danych osobowych poszkodowanych oraz ich stanu zdrowia - poinformowało portal nettg.pl Biuro Prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.