Doktryna przemysłu 4.0 na dobre zagościła już w polskim górnictwie. Oznacza robotyzację procesów wydobywczych, wzrost efektywności i poprawę bezpieczeństwa pracy w kopalniach oraz redukcję kosztów produkcji. O inteligentnych rozwiązaniach w kopalniach dyskutujemy od kilku lat. Dziś bez wyjątku wszystkie spółki wdrażają je, choć różny jest stopień zaawansowania tych procesów.
Górnictwo zwykle nie kojarzy się z innowacjami. W rzeczywistości jednak należy do grupy branż, w których w ostatnich latach najczęściej pojawiały się nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne. Automatyzacja i informatyzacja w zakładach wydobywczych to znak czasów. I nic w tym zaskakującego. Efektywność odgrywa bowiem kluczową rolę w działalności każdego przedsiębiorstwa, stąd tak istotne są inwestycje w nowoczesne rozwiązania zapewniające automatyzację procesów produkcyjnych. Inteligentna kopalnia jest naszpikowana elektroniką. Muszą w niej działać systemy informatyczne i teletechniczne. Specyfika pracy kopalni stawia wiele wyzwań i obiektywnych barier w tym zakresie, np. ograniczenia wynikające z samej geologii, rozległości i kubatury wyrobisk, mobilności urządzeń, ograniczenia telekomunikacyjne. Pozyskiwanie w czasie rzeczywistym danych z różnych systemów, ich przetwarzanie, interpretacja i zwrotne sterowanie całym procesem, są warunkami koniecznymi dla zapewnienia bezpieczeństwa załogi oraz optymalnego wykorzystania majątku, energii i innych środków produkcji – przekonują inżynierowie z Polskiej Grupy Górniczej.
Doskonałym przykładem pod tym względem może być ruch Marcel kopalni ROW. Funkcjonuje tam m.in. system monitorowania ciśnienia w stojakach sekcji obudowy zmechanizowanej oraz systemy: InduSoft Web Studio – wizualizacji stacji odmetanowania zaimplementowany i Wonderware In Touch – wizualizacji pracy zakładu przeróbczego. Oba rozwiązania zaimplementowane zostały przez Carboautomatykę S.A.
Sztuczna inteligencja
– Obserwując zmiany zachodzące na rynku wytwórczym można zauważyć, że nowe technologie i Przemysł 4.0 mają coraz większe znaczenie we wszystkich gałęziach przemysłu i rodzajach usług. Dotyczy to również przemysłu wydobywczego – wskazuje dr inż. Henryk Stabla, prezes zarządu, Carboautomatyka S.A.
– Wprowadzane, w jeszcze większym stopniu niż obecnie, systemy automatyzacji i robotyki będą zwiększać coraz bardziej efektywność i poprawią jakość produkcji. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe umożliwią zbieranie i analizowanie dużych ilości danych, optymalizację procesów i poprawę efektywności operacyjnej. Urządzenia IoT umożliwią zdalne monitorowanie stanu maszyn i minimalizację ryzyka niebezpiecznych zdarzeń. Wdrożenie Przemysłu 4.0 wpłynie także na bezpieczeństwo pracy i zrównoważony rozwój. Moim zdaniem warto nadal inwestować w rozwój technologii i wprowadzać nowoczesne rozwiązania w sektor wydobywczy, by utrzymać efektywność, a tym samym konkurencyjność tego przemysłu w najbliższych latach – dodaje dr inż. Henryk Stabla.
Jastrzębska Spółka Węglowa systematycznie wprowadza innowacyjne rozwiązania. W poprzednich latach do kopalń wprowadzono światłowody, budowane są systemy gromadzące gigantyczne bazy danych. Wdrożono projekt Bolter Miner, dzięki któremu drążenie wyrobisk stało się bardziej bezpieczne, szybsze, tańsze i sprzyja zwiększeniu wydobycia. W polskim przemyśle wydobywczym z roku na rok rośnie liczba zrobotyzowanych stanowisk. Najbliższe lata w branży wydobywczej będą charakteryzowały się jeszcze szybszym rozwojem nowoczesnych technologii. Bez inteligentnych systemów teleinformatycznych i zautomatyzowanych procesów produkcyjnych dana kopalnia nie będzie mogła konkurować z pozostałymi.
O tym trzeba dyskutować
Z zagadnieniem Przemysłu 4.0 wiąże się wiele kwestii, w tym digitalizacja i wspomniana wcześniej sztuczna inteligencja. Nowoczesne rozwiązania informatyczne doskonale sprawdzają się również na powierzchni. Dzięki temu, że można monitorować, analizować i podejmować trafne decyzje z dala od górniczego frontu robót, musi być zapewniona efektywna transmisja danych. Nowoczesna łączność doskonale sprawdza się zwłaszcza w ratownictwie górniczym i logistyce. Na powierzchni informatyzacja pozwala na tworzenie cyfrowego modelu złoża.
– Innowacyjnym rozwiązaniom w przemyśle wydobywczym poświęcona będzie konferencja pt.: „Przemysł 4.0 – Wyzwania transformacyjne sektora przemysłowego”. Odbędzie się ona w dniach 4-6 września 2024 podczas Międzynarodowych Targów EXPO KATOWICE. W trakcie tego wydarzenia zaplanowane są debaty na temat zmian, wyzwań oraz przyszłości polskiego i światowego przemysłu. W czasach, gdy tak szybko wszystko się zmienia, targi, konferencje i spotkania branżowe są właściwym miejscem do wymiany doświadczeń i dyskusji o zmieniających się trendach. Zmiany zachodzą również w przemyśle i branży wydobywczej, na które szczególnie mają wpływ nowe technologie. Tematyka procesów cyfryzacji w polskiej i światowej gospodarce, wyzwania i zmiany, które niesie ze sobą Przemysł 4.0 oraz perspektywa przyszłego rozwoju zdominują ekspozycję przyszłorocznych Targów. Mam nadzieję, że Targi i konferencja przyczynią się do dalszego rozwoju Przemysłu 4.0 w Polsce i na świecie. Zapraszamy przedstawicieli branż przemysłowych, naukowców oraz osoby zainteresowane tematyką Przemysłu 4.0 do udziału w Międzynarodowych Targach EXPO KATOWICE i konferencji pt.: „Przemysł 4.0 – Wyzwania transformacyjne sektora przemysłowego” – podsumowuje Iwona Gramatyka, prezes zarządu EXPO Katowice S.A.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.