We wtorek złoty kontynuuje umocnienie, a na rynkach długu, w tym na SPW, mają miejsce mocne spadki rentowności - wskazała Monika Kurtek z Banku Pocztowego. Jej zdaniem, do czasu przyszłotygodniowych posiedzeń Fed i EBC, może być jeszcze jakaś przestrzeń do kontynuacji tych trendów.
We wtorek nastroje na rynku są neutralne, złoty kontynuuje umocnienie, a kurs EUR/PLN schodzi poniżej 4,59. Są to poziomu niewidziane od czerwca 2022 roku. W otoczeniu nie ma informacji czy impulsów, które powodowałyby duże zainteresowanie krajową walutą i wydaje się, że jest to po prostu trend regionalny - powiedziała główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
W jej opinii trudno jest odszukać jeden czynnik, który wzmocnił zainteresowanie polską walutą.
- Podstawą obecnego ruchu w regionie może być uspokojenie nastrojów wokół globalnego sektora bankowego czy też to, że ofensywa zapowiadana przez Rosję była słaba. Jest jeszcze kwestia oczekiwań dotyczących polityki monetarnej, gdzie w USA czy strefie euro oczekiwane jest rychłe zakończenie podwyżek stóp - powiedziała Monika Kurtek.
Ekonomistka wskazała, że suma tych czynników przekłada się na umocnienie walut regionu i na tym również zyskuje złoty.
Ok. godz. 16.01 kurs EUR/PLN spada o 0,22 proc. do 4,5875, a USD/PLN idzie w górę o 0,18 proc. do 4,1697.
W tym czasie na rynkach bazowych dolar się umacnia, a kurs EUR/USD idzie w dół o 0,41 proc. do 1,100.
RYNEK DŁUGU
Na krajowym rynku długu we wtorek mają miejsce mocne, 2-cyfrowe spadki rentowności, a cała krzywa zeszła poniżej 6 proc. Ten ruch odbywa się w otoczeniu wzrostu zainteresowanie długiem na rynkach bazowych, gdzie rentowności również spadają - wskazała Monika Kurtek.
W opinii ekonomistki, inwestorzy mogą już czekać na przyszłotygodniowe posiedzenia Fed i EBC.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.