Do szkół średnich i branżowych w Rudzie Śląskiej, Rybniku oraz Radlinie po przerwie wracają klasy górnicze. W ramach programu „Dobry Start z PGG” uczniowie na kierunku technik górnictwa podziemnego oraz górnik eksploatacji podziemnej otrzymają miesięczne stypendia, nagrody finansowe za dobre oceny, mają też gwarancje pracy. PGG wspiera także finansowo naukę uczniów w klasach technicznych i branżowych na innych kierunkach przydatnych w górnictwie - poinformowała spółka w komunikacie.
- W związku z tym, że od dwóch lat nie uruchomiła się żadna nowa górnicza klasa o kwalifikacjach technik górnictwa podziemnego, podjęliśmy działania, żeby taki kierunek otworzyć, z tego względu, że za kilka lat może zabraknąć ludzi do pracy, w szczególności chodzi o pracowników dozoru ruchu górniczego. Bo o ile mechaników czy elektryków możemy pozyskać także z innych szkół, niekoniecznie z tych, z którymi współpracujemy, to górników już nie, bo kształci się ich coraz mniej – powiedział dyrektor Departamentu Wsparcia HR PGG Andrzej Sączek.
Jak poinformowali przedstawiciele PGG, zgodnie z porozumieniem zawartym z władzami Rudy Śląskiej i Rybnika kierunek technik górnictwa podziemnego ma wystartować od września w Zespole Szkół nr 3 w Rudzie Śląskiej oraz w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. Powiat wodzisławski uruchamia kierunek górnik eksploatacji podziemnej w Szkole Branżowej w Radlinie. Do klas górniczych ma uczęszczać około 60 młodych osób, które mają otrzymywać 400 złotych stypendium, 1500 złotych nagrody rocznej za dobre wyniki i dodatkowo 5 tysięcy złotych za ukończenie szkoły. Uczniowie mają też gwarancję zatrudnienia.
- Trzeba pamiętać, że górnictwo to poligon nowych technologii, zaawansowanych maszyn i urządzeń o potężnej mocy, uruchamianych energią pneumatyczną i hydrauliczną, z zastosowaniem zaawansowanej automatyzacji. Gdy uczeń się z nimi zapozna, to doświadczenie ma ogromne, które będzie procentowało na każdym stanowisku – dodał dyrektor Andrzej Sączek.
Program „Dobry Start z PGG” spółka realizuje na podstawie zawartych porozumień z władzami śląskich gmin i powiatów już od kilku lat. Obecnie PGG współpracuje z 11 szkołami średnimi i wspiera przeszło pół tysiąca uczniów w zawodach takich jak np. technik elektryk, technik mechanik, ślusarz oraz elektryk. W stosunku do poprzednich lat, w tym roku, stypendia i benefity gwarantowane przez PGG, są wyższe.
W przypadku kierunków w zawodach przydatnych w górnictwie, takich jak na przykład mechanik czy elektryk, uczniowie od września otrzymają 300 złotych miesięcznie, 1200 złotych rocznie za dobre oceny oraz 5 tysięcy złotych za ukończenie szkoły i podjęcie pracy w oddziałach PGG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.