- Bez zmian zasad udzielania pomocy publicznej czy zachęt dla inwestorów prywatnych założone przez UE cele klimatyczne nie zostaną osiągnięte lub odbędzie się to kosztem europejskiej gospodarki i motoryzacji - wskazuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.
Jak zwraca uwagę Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) w materiale przesłanym PAP, konkurencja w przemyśle motoryzacyjnym zaostrza się. Walczą już nie tylko podmioty działające w nim dotychczas oraz te, które chciałyby bardziej zaznaczyć w nim swoją obecność (firmy z branży IT), ale wręcz całe państwa i regiony - wskazuje. W ocenie SDCM rewolucja w motoryzacji sprawi, że od nowa będą musiały walczyć o swoją pozycję. Wiele głosów wskazuje, że Europa i europejski przemysł motoryzacyjny - dotychczas niekwestionowany champion, może tę walkę przegrać - zauważa.
Powołuje się przy tym na dane Europejskiego Stowarzyszenie Producentów Części Samochodowych (CLEPA), z których wynika, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w przemyśle części motoryzacyjnych, z wyłączeniem baterii, spadły w IV kwartale 2022 r. drugi kwartał z rzędu. Podczas gdy BIZ w ciągu całego roku podwoiły się do prawie 4 mld euro w 2022 r., spowolnienie pod koniec roku podkreśla obawy o konkurencyjność - wskazuje.
Wpływają na nią - jak tłumaczą eksperci SDCM - nie tylko rosnące koszty prowadzenia działalności w Europie, ale też działania naszych partnerów m.in. USA, które w 2022 r. przyjęły ustawę o obniżeniu inflacji Inflation Reduction Act (IRA). Eksperci SDCM zwrócili uwagę, że dane BIZ śledzą zamierzenia inwestycyjne, a tylko niewielka część zapowiedzi inwestycyjnych złożonych od 2019 r. została zrealizowana.
Z analiz T&E, przywołanych przez analityków SDCM wynika, że dwie trzecie istniejących inwestycji jest zagrożonych ze względu na IRA i wysokie koszty energii. IRA mimo swojej nazwy, ma mniej wspólnego z inflacją, za to wiele z polityką klimatyczną i transformacją przemysłową - stwierdza SDCM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.