- Spółka KGHM jest zainteresowana inwestowaniem w wydobycie litu w Chile - przekazał we wtorek, 18 kwietnia, wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że inwestycje w tym zakresie miałyby być prowadzone na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli współpracy zagranicznych firm z podmiotami chilijskimi.
Wicepremier, minister aktywów państwowych przebywa obecnie w Chile, gdzie spotykał się m.in. z ministrem finansów tego państwa Mario Marcelem oraz minister górnictwa Marcelą Hernández Perez.
Jacek Sasin pytany przez dziennikarzy o rezultaty spotkania z minister górnictwa przekazał, że rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa prawnego i podatkowego dla działania kopalni Sierra Gorda (KGHM ma w niej 55 proc. udziałów) oraz przyszłych możliwości inwestowania przez KGHM w wydobycie litu w Chile.
- W ciągu najbliższych kilku dni - jak usłyszeliśmy - będzie wydane oświadczenie prezydenta Chile, które wskaże kierunek intensyfikowania wydobycia litu, który jest ważnym surowcem w kontekście transformacji energetycznej (...). KGHM jest zainteresowany udziałem w tym procesie. Usłyszeliśmy, że ten proces będzie procesem niekoncesyjnym, ale w partnerstwie publiczno-prywatnym firm zagranicznych w kooperacji z podmiotami chilijskimi. Zadeklarowaliśmy z naszej strony zainteresowanie udziałem w tych inwestycjach. Chcemy być szerzej obecni na rynku chilijskim - powiedział Sasin.
Szef resortu aktywów państwowych odniósł się ponadto do kwestii podatkowych związanych z wydobyciem miedzi w Chile. Wczoraj zapowiadany w rozmowach z nami 50-proc. limit tego podatku ostatecznie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że będzie to 48 proc., co jest jeszcze bardziej korzystne dla KGHM. Wydaje się, że propozycje w takiej formie, jakie zostały przedstawione, są krokiem w dobrą stronę - powiedział minister, dodając, że ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do parlamentu chilijskiego.
- Dzisiaj - po tych rozmowach - wydaje się, że to niebezpieczeństwo wprowadzenia takich rozwiązań, które de facto uczynią z Sierra Gorda przedsięwzięcie niedochodowe (...), że ten scenariusz został zażegany - powiedział Jacek Sasin.
Cytowany wcześniej w komunikacie MAP Jacek Sasin po spotkaniu z ministrem finansów Chile Panem Mario Marcelem informował, że uzyskaliśmy zapewnienie od ministra finansów w Chile, że nasze postulaty zostaną wzięte pod uwagę i w najbliższym czasie zostaną ogłoszone nowe propozycje. - Zostanie wprowadzony górny limit opodatkowania, szczególnie dla takich firm jak kopalnia Sierra Gorda, która posiada małą zawartość miedzi w kruszywie. Suma wszystkich podatków nie będzie mogła przekraczać 50 proc. zysków - tłumaczył minister.
Prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot przypomniał we wtorek, że spółka jest obecna w Chile od wielu lat. Dodał, że w trakcie spotkania polscy przedstawiciele usłyszeli, że rozważając parterów dla rządu chilijskiego w kolejnych inwestycjach, brane będą pod uwagę dokładnie te czynniki, w których KGHM jest niezwykle mocny w Polsce i w Chile. Zdzikot wymienił w tym kontekście kwestie ekologiczne i innowacyjne. Dodał, że kopalnia Sierra Gorda działa w 100 proc. na bazie energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE).
- Z dużą uwagą śledzimy wszystko, co dzieje się na rynku chilijskim, bo to jest kraj niezwykle bogaty w surowce naturalne, tu są największe na świecie złoża litu - podkreślił Zdzikot.
Rząd w Chile zamierza zmienić górnicze prawo podatkowe tzw. Royalty Minero.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.