Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany tzw. specustawy przesyłowej, rozszerzający ją o szereg projektów rozbudowy sieci dystrybucyjnych i przesyłowych energii elektrycznej o linie 110 kV i wyższych napięć, oraz zakładający zniesienie ograniczenia czasowego obowiązywania ustawy.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz niektórych innych ustaw. Wnioskodawcą projektu jest minister klimatu i środowiska.
Zgodnie z projektem nowelizacji do strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych zaliczać się mają również linie 110 kV zarządzane przez operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD). Projekt zakłada także nadanie OSD możliwości korzystania z przepisów specustawy. Dotychczas mógł z nich korzystać tylko operator sieci przesyłowej.
Projektowana nowelizacja przewiduje, że wykaz strategicznych inwestycji, polegających na przebudowie lub remoncie istniejących linii elektroenergetycznych o napięciu równym lub wyższym niż 110 kV, określi w drodze rozporządzenia Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw energii.
Przyjęty przez rząd projekt przewiduje też zniesienie obowiązującego obecnie zakresu czasowego obowiązywania specustawy - do 31 grudnia 2030 r. Wskazano, że brak jest uzasadnienia dla czasowego ograniczenia możliwości stosowania przepisów specustawy ustawy, w szczególności w kontekście wyzwań związanych z transformacją energetyczną oraz zwiększającym się obciążeniem sieci przesyłowej i dystrybucyjnych w związku z dynamicznym wzrostem przyłączeń OZE. Dodatkowo rezygnacja z ograniczenia czasowego jest zgodna z założeniami strategicznych dokumentów rządowych, w tym w szczególności z Polityką energetyczną Polski do 2040 r. - stwierdzono w OSR projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.