- Uzyskaliśmy zapewnienie od ministra finansów Chile, że nasze postulaty będą wzięte pod uwagę; zostanie wprowadzony górny limit opodatkowania, szczególnie takich firm, jak kopalnia Sierra Gorda, w której większość udziałów ma KGHM - podał wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.
- Uzyskaliśmy zapewnienie od ministra finansów w Chile, że nasze postulaty zostaną wzięte pod uwagę i w najbliższym czasie zostaną ogłoszone nowe propozycje. Zostanie wprowadzony górny limit opodatkowania, szczególnie dla takich firm, jak kopalnia Sierra Gorda, która posiada małą zawartość miedzi w kruszywie. Suma wszystkich podatków nie będzie mogła przekraczać 50 proc. zysków - wskazał cytowany w komunikacie MAP wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z ministrem finansów Chile Panem Mario Marcelem.
Ocenił, że to bardzo ważna deklaracja.
Jak podano, tematem spotkania wicepremiera Jacka Sasina z ministrem finansów Chile było m.in. inwestowanie w górnictwo. Rząd tego kraju zamierza zmienić górnicze prawo podatkowe tzw. Royalty Minero.
- Jeśli chodzi o inwestycje w Sierra Gorda, to wiele zależy od otoczenia zewnętrznego, dlatego rozmawiamy z przedstawicielami rządu i parlamentu chilijskiego o tym, jak zmiany procedowane w prawie będą wpływały na pracę kopalni i nasze plany - mówi Sasin, cytowany w komunikacie.
Resort przypomniał, że pierwotny projekt ustawy zakładał radykalne zwiększenie do 3 proc. podatku górniczego od wartości wyprodukowanej miedzi (tj. od przychodów, bez uwzględnienia kosztów firmy). Eksperci ocenili, że mogłoby to bardzo negatywnie wpłynąć na cały sektor wydobywczy. Swoją rację w tej sprawie zgłosili także przedstawiciele Sierra Gorda SCM, argumentując, że są firmą, która działa według najwyższych standardów zrównoważonej produkcji i ochrony środowiska. Wspiera lokalną społeczność oraz realizuje liczne projekty z edukacji, kultury, sportu, zdrowia i bezpieczeństwa - podał resort.
Jak dodał, obecny projekt został złagodzony i zakłada opodatkowanie hybrydowe: 1 proc. od wartości sprzedaży miedzi oraz opodatkowanie zysku z działalności operacyjnej (tj. po odliczeniu kosztów przedsiębiorstwa). Kolejną ważną kwestią jest wyjaśnienie, jak w nowym prawie uregulowana zostanie możliwość odliczania przez firmę strat, zmiany w Kodeksie pracy (polegające na godzinowym skróceniu tygodnia pracy) oraz sposób wynagradzania pracowników.
- Poważnie traktujemy tę inwestycję w Sierra Gorda, dlatego rozmawiam z rządem Chile, abyśmy tutaj dobrze współpracowali i stwarzali bardzo dobre warunki do rozwoju tej kopalni - dodał wicepremier.
Ministerstwo podało, że podczas spotkania udało się osiągnąć zadowalające deklaracje dotyczące podtrzymania umowy, która dotyczy Sierra Gorda. Chodzi o niewprowadzenie nowych, niekorzystnych rozwiązań podatkowych aż do 2029 r.
- Pan Minister zapewnił nas, że podczas przedstawiania nowej wersji ustawy będą uwzględnione nasze oczekiwania. Wydaje się, że po tych deklaracjach, które udało się uzyskać, inwestycje chilijskie są w tej chwili zabezpieczone - wskazał Jacek Sasin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.