W poniedziałek, 17 kwietnia, rozpoczął się w Bełchatowie XI Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego Bełchatów. Impreza, podczas której naukowcy i eksperci związani z branżą będą dyskutować nad wciąż istotną rolą węgla brunatnego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz zaproponują alternatywne sposoby jego zastąpienia w miksie energetycznym, potrwa do środy, 19 kwietnia.
Trzydniowe obrady, w których bierze udział kilkuset uczestników (m.in. z Kanady, Japonii, Niemiec, Austrii, Belgii, Bułgarii), odbywają się w bełchatowskiej hali widowiskowo-sportowej. Organizatorem kongresu jest Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Bełchatowie. Patronat honorowy nad kongresem objęło Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Uczestników powitał Sławomir Podkówka, p.o. prezesa zarządu i wiceprezes ds. finansowych PGE GiEK.
- Naukowy charakter kongresu wymaga podkreślenia i wyeksponowania. Toczy się bowiem proces transformacji energetycznej. Ze względu na złożoność i skalę tego przedsięwzięcia proces ten musi bazować na dorobku nauki – podkreślił na wstępie Podkówka.
Dodał: - W procesie odchodzenia od węgla brunatnego, który jest jednym z naszych podstawowych źródeł energetycznych, niezwykle istotne jest uwzględnienie wszystkich czynników: politycznych, ekonomicznych i społecznych, a może przede wszystkim – społecznych. W tym miejscu nie sposób odnieść się do obecnego znaczenia energetyki konwencjonalnej opartej na węglu brunatnym dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Węgiel brunatny w polskiej energetyce i gospodarce funkcjonuje od lat. Obok kamiennego jest podstawowym źródłem energii pierwotnej, zapewniającej stabilny poziom produkcji energii elektrycznej. Należy przy tym zaznaczyć, że jest najtańszym paliwem dostępnym na rynku i zapewniającym bezpieczeństwo dostaw i produkcji na wysokim poziomie - co jest nie do przecenienia w wymiarze niezależności energetycznej kraju w obliczu transformacji energetycznej i kryzysu surowcowego. To konwencjonalne źródła aktualnie są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
- Rola PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w procesie transformacji i procesie dostarczania systematycznie energii elektrycznej do domów, gospodarstw i zakładów pracy jest nie do przecenienia. Spółka dostarcza ok. 55 tys. GW energii elektrycznej rocznie do krajowego systemu elektroenergetycznego, co stanowi ponad 30 proc. krajowego zapotrzebowania – przypomniał.
Jego zdaniem kongres jest okazją, aby środowiska skupione wokół międzynarodowej i polskiej branży węgla brunatnego wspólnie zastanowiły się nad propozycjami uwzględnienia węgla brunatnego w miksie energetycznym w przyszłości.
- Mam nadzieję, że tegoroczny kongres będzie dobrą okazją do sformułowania właściwych tez i rekomendacji, które trafią do szerokich kręgów. Na tym nam niezwykle zależy, aby wiedza i obiektywne informacje o węglu brunatnym, jego potencjale i znaczeniu dla polskiej gospodarki trafiły do szerokiego odbiorcy – zakończył Podkówka.
W części powitalnej zabrali również m.in. głos: posłanka Małgorzata Janowska, senator Wiesław Dobkowski, poseł Grzegorz Lorek, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Wojtach, prezes SITG Jerzy Markowski, prorektor ds. kształcenia AGH prof. Rafał Dańko oraz prezes Porozumienia Producentów Węgla Brunatnego Sławomir Wochna.
W komitecie naukowym kongresu zasiedli eksperci z dziedziny górnictwa z technicznych uczelni wyższych oraz branżowych instytucji. Przewodniczącym komitetu naukowego jest prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a wiceprzewodniczącym prof. Zbigniew Kasztelewicz z Katedry Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy AGH, który jest również wiceprezesem zarządu PGE GiEK.
Oprócz obrad w ramach kongresu odbywa się także sesja wystawiennicza, podczas której swoje produkty i osiągnięcia prezentują firmy sektora wydobywczego i elektroenergetycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.