Ponowne przeprowadzenie analiz w zakresie zasadności przeprowadzenia inwestycji dot. uruchomienia złoża węgla brunatnego Złoczew - przewiduje projekt uchwały, o którym poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
W poniedziałek na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem uchwały rządu ws. realizacji działań strategicznych wzmacniających bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.
Przyjęcie uchwały Rady Ministrów w sprawie realizacji działań strategicznych wzmacniających bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej ma na celu wzmocnienie lub zaakcentowanie strategicznych działań w celu efektywniejszej realizacji celu polityki energetycznej państwa oraz wzmacniania odporności sektora elektroenergetycznego i całej gospodarki na czynniki zewnętrzne - zaznaczono w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Zgodnie z opisem projektu uchwały wskazano w nim kluczowe działania strategiczne, a oczekiwane efekty mają dotyczyć siedmiu obszarów.
Jako pierwszy wymieniono utrzymanie wystarczającej mocy w węglowych jednostkach wytwórczych w celu zagwarantowania dostaw energii elektrycznej w okresie przejściowym transformacji, po uprzedniej selekcji ze względu na użyteczność, potrzeby systemowe i stan techniczny, oraz mając na uwadze realizację umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego z 2022 r..
Kolejny obszar to priorytetyzacja modernizacji i rozbudowy elektroenergetycznego systemu przesyłowego oraz systemów dystrybucyjnych, tak aby móc przyłączać nowe źródła energii.
Dodano, iż w kolejnym obszarze wskazano na konieczność wyznaczenia dodatkowych obszarów dla realizacji drugiej fazy wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych w celu pełnego wykorzystania potencjału energetycznego polskich obszarów morskich.
W projekcie uchwały - jak podano - wskazano również na konieczność przyspieszenia realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Chodzi zarówno o kwestię budowy pierwszej elektrowni, jak i podjęcie działań na rzecz przyspieszenia przygotowania i realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej w Polsce.
Ponadto zwrócono uwagę na konsekwentną realizację umowy społecznej z górnikami dotyczącej górnictwa węgla kamiennego oraz brunatnego.
Jak poinformowano, projekt przewiduje ponowne przeprowadzenie analiz w zakresie zasadności przeprowadzenia inwestycji dot. uruchomienia złoża węgla brunatnego Złoczew, uwzględniając posiadane zasoby wytwórcze na węgiel brunatny, potencjał geologiczny, warunki ekonomiczne oraz środowiskowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.