Droga do produkcji węgla zaczyna się pod ziemią, dlatego to właśnie kopalnie stanowią fundament działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Spółka posiada cztery kopalnie, które zatrudniają łącznie ponad 21 tys. osób.
Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego nie tylko w Polsce, ale i całej Unii Europejskiej. To węgiel najwyższej jakości, który następnie jest wykorzystywany do produkcji koksu niezbędnego do wytopu stali. Jak wiadomo, stal jest podstawowym materiałem wykorzystywanym praktycznie w każdej gałęzi przemysłu – m.in. w budownictwie, inżynierii, przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym. To właśnie dlatego węgiel koksowy, obok 30 innych surowców, został uznany za surowiec krytyczny dla Unii Europejskiej. Znajdują się wśród nich surowce o istotnym znaczeniu dla gospodarki krajów członkowskich Unii Europejskiej, a określa się je jako krytyczne, ponieważ ryzyko związane z brakiem podaży oraz jego skutki dla gospodarki krajów Unii Europejskiej są większe niż w przypadku innych surowców.
JSW produkuje ok. 14 mln ton węgla, z czego ok. 80 proc. to właśnie węgiel koksowy. Jego wydobycie i produkcja odbywają się w czterech kopalniach: Pniówek w Pawłowicach, Knurów-Szczygłowice w Knurowie, Budryk w Ornontowicach oraz Borynia-Zofiówka-Bzie w Jastrzębiu-Zdroju. Łączne zasoby węgla, którymi dysponują zakłady JSW, wynoszą ok. 1 mld ton, co oznacza, że spółka może prowadzić produkcję do 2075 roku.
W przypadku węgla koksowego jak najbardziej uprawnione jest określenie – czarne złoto. Jego ceny są znacznie wyższe od węgla energetycznego, co w okresach koniunktury pozwala JSW osiągnąć nawet kilkumiliardowe zyski. Grupa JSW za 2022 r. wypracowała bardzo dobre wyniki. Przychody za minione 12 miesięcy wyniosły 20,2 mld zł, a zysk netto 7,6 mld zł.
Produkcja węgla koksowego jest bardzo wysokodochodowa, ale wiąże się też z wieloma wyzwaniami. Po węgiel trzeba sięgać coraz głębiej – średnia głębokość eksploatacji w kopalniach JSW wynosi prawie 800 metrów, a niektóre ściany pracują już nawet głębiej niż kilometr pod ziemią. Wzrost głębokości wymusza sięganie po coraz bardziej nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz powoduje konieczność radzenia sobie z rosnącą skalą zagrożeń naturalnych występujących pod ziemią. JSW na bieżąco inwestuje w rozwój i modernizację kopalń w takich dziedzinach jak zwiększanie efektywności i automatyzacji procesów produkcyjnych oraz bezpieczeństwo.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.