Najprawdopodobniej 17 kwietnia br. odbędą się w Gliwicach obrady górniczego okrągłego stołu zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie – dowiedział się portal nettg.pl
Obrady górniczego okrągłego stołu związane będą z podjęciem przez Ministerstwo Aktywów Państwowych inicjatywy uruchomienia przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju nowego programu strategicznego pod nazwą: „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach 2030”, którego celem będzie opracowanie nowych rozwiązań organizacyjnych i technicznych, przyczyniających się do minimalizacji zagrożeń i zwiększenia poprawy bezpieczeństwa pracy w zakładach górniczych
W latach 2013-2015 dyrektor NCBR ogłosił konkursy na wykonanie zadań badawczych w ramach projektu badawczego „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach”. Na czele komitetu sterującego projektu stanął wówczas prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Tematy zadań badawczych były zgodne z zaleceniami powoływanych komisji, które od 2000 r. na zlecenie prezesa Wyższego Urzędu Górniczego wyjaśniały przyczyny i okoliczności wypadków w kopalniach.
Uczestnicy obrad powinni omówić, zarówno wyniki Strategicznego Projektu Badawczego NCBR realizowanego w latach 2013-2015, ze szczególnym uwzględnieniem tych rozwiązań, które zasadniczo przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa załóg górniczych oraz nowych zadań badawczych ukierunkowanych na rozwiązanie konkretnych problemów technicznych, których realizacja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalniach do 2030 r., zgodnie z zaleceniami powoływanych po roku 2016 komisji badań przyczyn wypadków górniczych.
Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który zlecił zorganizowanie obrad górniczego okrągłego stołu, wskazał główne tematy dyskusji.
- Uczestnicy obrad powinni omówić, zarówno wyniki Strategicznego Projektu Badawczego NCBR realizowanego w latach 2013-2015, ze szczególnym uwzględnieniem tych rozwiązań, które zasadniczo przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa załóg górniczych oraz nowych zadań badawczych ukierunkowanych na rozwiązanie konkretnych problemów technicznych, których realizacja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalniach do roku 2030, zgodnie z zaleceniami powoływanych po 2016 r. komisji badań przyczyn wypadków górniczych – napisał wiceminister.
O konieczności zorganizowania obrad poświęconych bezpieczeństwu pracy w górnictwie i potrzebie stworzenia programu dotyczącego bezpieczeństwa w kopalniach mówiono podczas obrad tegorocznej XXXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przesuńmy normy bezpieczeństwa metan 2 do 3 a teraz może 4,5% damy radę