Jastrzębska Spółka Węglowa jako pierwszy w Polsce oraz jeden z pierwszych w Europie środkowo-wschodniej podmiotów z sektora wydobywczego, ma szansę na pozyskanie nowatorskiego finansowania w formule SLL (Sustainability Linked Loan). Jak podały służby prasowe spółki, to ostatni element trwającego kilkanaście miesięcy procesu budowy nowej struktury finansowania, która umożliwi JSW dalszy rozwój, ze szczególnym uwzględnieniem jej transformacji klimatycznej.
„W sumie spółka chce pozyskać finansowanie w wysokości 1,65 mld zł i ma być ono na lepszych warunkach od dotychczasowej struktury finansowej, z której JSW korzysta. Jeśli uda się to w czasach, w których ogólnoświatowa tendencja jest taka, że instytucje finansowe niechętnie wspierają sektor wydobywczy, a w szczególności sektor węglowy – to będzie to ogromy sukces JSW. Celem pozyskania finansowania jest zapewnienie całej Grupie Kapitałowej JSW, zarówno finansowania bieżącej działalności, jak i rozwoju – w tym projektów ekologicznych” – czytamy w komunikacie.
Czym jest finansowanie SLL?
Finansowanie Sustainability Linek Loan to forma kredytowania przedsiębiorstwa oparta o cele ESG – oznacza to zapewnienie wsparcia działań spółki w powiązaniu z określonymi wskaźnikami zrównoważonego rozwoju. Uzyskane finansowanie w tej formule będzie mogło być wykorzystane na „zielone inwestycje”, które JSW już realizuje w ramach przyjętej przed rokiem Strategii Środowiskowej (na realizację celów środowiskowych GK JSW zobowiązała się wydać do roku 2030 prawie 4,5mld zł). Pieniądze pozyskane w formule SLL będą mogły być wykorzystane m.in. na dalszy rozwój Programu Gospodarczego Wykorzystania Metanu (co ma ogromne znaczenie w kontekście planowanego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego dotyczącego ograniczenia emisji tego gazu) lub na zaplanowaną budowę farm fotowoltaicznych.
– Starania o kredyt w formule SLL wpisują się w przyjętą przez Grupę JSW Strategię Środowiskową do roku 2030, która zakłada zarówno kontynuację działalności wydobywczej z rozwojem kopalń, jak i zawiera konieczny współcześnie aspekt odpowiedzialności za wpływ Spółki na środowisko naturalne – mówi wiceprezes JSW ds. ekonomicznych Robert Ostrowski.
- Dzięki pozyskaniu finansowania w formule SLL nasza spółka w ciągu następnych kilku lat będzie mogła nie tylko realizować określone działania w zakresie zielonej transformacji, ale generalnie we wszystkich aspektach swojej działalności będzie kierować się wskaźnikami zrównoważonego rozwoju – dodaje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.