Tauron zakończył budowę sieci światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Możliwość dostępu do szybkiego internetu zyskało ponad 100 tys. gospodarstw domowych, podłączono też ponad 400 placówek oświatowych - wynika z informacji spółki.
Jak poinformowali w czwartek na konferencji prasowej przedstawiciele Taurona, infrastruktura światłowodowa została doprowadzona do 876 miejscowości w 127 gminach, leżących w trzech województwach: małopolskim, śląskim i dolnośląskim, na obszarze działania sieci dystrybucyjnych Taurona. Łącznie wybudowanych zostało ponad 5,5 tysiąca km sieci światłowodowej, w ramach inwestycji Tauron wykorzystał też 2 tys. km własnych światłowodów i infrastrukturę energetyczną, m.in. 92 tys. słupów. Budowa pochłonęła 278 mln zł, z czego 186 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Po uruchomieniu sieci należąca do grupy Taurona spółka Tauron Obsługa Klienta stała się hurtowym operatorem telekomunikacyjnym. Mamy nadzieję dalej rozwijać takie usługi - podkreślił na konferencji wiceprezes ds. korporacyjnych Taurona Artur Warzocha.
Wiceprezes spółki Tauron Obsługa Klienta Leszek Chwalik zaznaczył, że komercyjna sprzedaż usług już ruszyła, główni operatorzy korzystający z nich to Orange i UPC, a w wyniku dogęszczania sieci w jej zasięgu znalazło się już ponad 107 tys. gospodarstw domowych. Potencjalny zasięg sieci to 500 tys. gospodarstw.
Dzięki programom rządowym i funduszom europejskim realizujemy misję cyfrowego rozwoju Polski. Wykluczenie cyfrowe to nie tylko problem z dostępem do edukacji czy rozrywki, ale także silny hamulec dla lokalnej gospodarki. Budowa infrastruktury światłowodowej uatrakcyjnia dla inwestorów objęte nią obszary oraz usprawnia szybki rozwój małego i średniego biznesu - ocenił prezes Taurona Paweł Szczeszek, cytowany w informacji spółki.
Podsekretarz stanu w KPRM Paweł Lewandowski zwrócił uwagę podczas konferencji, że kompetencje cyfrowe rozwijają się dzięki dostępowi nie do internetu w ogóle, ale dzięki dostępowi do internetu szerokopasmowego. Podniesienie szybkości internetu tylko o 10 proc. podnosi lokalny PKB o 1,5 proc., a w tym przypadku mówimy o wielokrotnym wzroście szybkości - powiedział Lewandowski.
Budowa sieci ruszyła w lutym 2019 r., ostatni z siedmiu obszarów budowy został odebrany w listopadzie 2022 r. Tauron informuje, że zapewnia operatorom telekomunikacyjnym otwarty i efektywny dostęp do sieci na jednakowych i niedyskryminujących warunkach. Spółka zawarła już 56 umów ramowych z operatorami, 22 z nich już aktywnie świadczy swoje usługi. Ze światłowodu Taurona korzysta już 20 tys. gospodarstw domowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.