Każdego roku odnotowuje się coraz więcej cyberataków. Ich ofiarami są zarówno zwykli internauci, jak i wielkie korporacje. Z raportu opublikowanego przez Związek Cyfrowa Polska wynika, że najbardziej rozpowszechnionymi typami ataków w sieci w ostatnich latach były phishing, czyli próba wyłudzenia danych, a także włamania do systemów sterowania.
Chodzi o prawie 75 proc. wszystkich incydentów. Ze statystyk wynika, że aż 55 proc. dużych firm na świecie nie potrafi skutecznie powstrzymać takich właśnie cyberataków, zidentyfikować ich sprawców i szybko usunąć spowodowanych naruszeń. Z drugiej zaś strony przemysł najbardziej obawia się dziś zagrożeń ze strony szeroko rozumianej cyberprzestępczości. Realne zagrożenie dla swojej egzystencji widzi w niej już 88 proc. dużych spółek.
CERT Polska, zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w polskiej sieci, każdego dnia odnotowuje zdarzenia związane z nieautoryzowanym dostępem do danych, aplikacji, usług, sieci lub urządzeń.
Niecała połowa polskich firm bada wpływ potencjalnych cyberincydentów na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a niewiele więcej analizuje ryzyka związane z ciągłością działania. Zagrożone są również górnictwo i energetyka.
Stop cyberincydentom
W styczniu ub.r. w Głównym Instytucie Górnictwa uruchomiono Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC. Idea jego utworzenia zrodziła się z potrzeby wymiany wiedzy, informacji, doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie stosowania zabezpieczeń systemów teleinformatycznych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.