Dwie spółki górnicze znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu największych polskich firm o kluczowym znaczeniu dla gospodarki, który został przygotowany przez analityków z Polityka Insight. Na drugim miejscu znalazł się KGHM Polska Miedź, a na szóstym Jastrzębska Spółka Węglowa. Ponadto w zestawieniu znalazły się katowicki Węglokoks (36. pozycja – powrót do rankingu) oraz Polska Grupa Górnicza (38. miejsce).
Warto odnotować, że w samej kategorii „Gospodarka” – odzwierciedlającej wkład danej firmy w rozwój gospodarczy Polski - liderem jest KGHM. Trzecie miejsce zajęła ex aequo JSW i Asseco, a 14. - PGG.
Spółki były także oceniane w takich kategoriach, jak „Branża” (1. miejsce KGHM, 10. miesjce JSW), „Zagranica” (11. miejsce KGHM), „Innowacyjność” (5. miejsce JSW, 11. miejsce KGHM).
„Ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie oraz narastające napięcia na linii Chiny-USA tematem przewodnim publikacji za rok 2022 są działania podejmowane przez przedsiębiorców na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Definiujemy je nie tylko w wymiarze militarnym, ale również energetycznym, zdrowotnym, żywnościowym i cyberbezpieczeństwa. Opisujemy istotną rolę, jaką w tym zakresie odgrywają czempioni narodowi, czyli spółki Skarbu Państwa oraz prywatne firmy. Ranking przygotowano w oparciu o autorski wskaźnik czempionów narodowych (wskaźnik NC), obliczany na postawie danych agregowanych do czterech kluczowych kategorii: gospodarka, branża, zagranica i innowacyjność. Dodatkowo, z okazji piątej edycji raportu, publikacja zawiera specjalny ranking podsumowujący działalność firm od 2018 r. Raport został opracowany na podstawie danych za 2021 r.” – wyjaśnili autorzy z Polityka Insight.
Zwycięzcą rankingu, czempionów narodowych, który został przygotowany po raz piąty, został PKN Orlen, który osiągnął najwyższy w historii wskaźnik NC - 90 pkt. Na podium poza KGHM znalazła się także Grupa Azoty. Po raz pierwszy w historii wszystkie firmy z TOP 3 zostały zaklasyfikowane jako „Czempioni Międzynarodowi”, osiągając wynik powyżej 75 pkt.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Akcjonariusze w/w firm w ogóle tego nie odczuli. Dziwne.