Studenci trzech największych polskich uczelni kształcących w kierunkach górniczych rywalizowali w ramach turnieju wiedzy odbywającego się dorocznie pod auspicjami Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Tym razem klasę pokazali podopieczni dr. hab. inż. Jana Kani z Politechniki Śląskiej, zdobywając pierwsze i trzecie miejsce. Na drugim stopniu podium stanął Kacper Ostropolski, reprezentant AGH.
Emocji jak zwykle nie brakowało. Jeszcze na dwie godziny przed rozpoczęciem batalii jej uczestnicy kalkulowali swoje szanse. Głośno zastanawiano się nad tym, jak organizatorzy podzielili tematy i którego górnictwa będzie więcej, węglowego, czy może miedziowego?
– Na pewno trzeba mieć szeroką wiedzę o górnictwie, inaczej nie ma po co tu przyjeżdżać – przekonywał Marcelin Rydzkowski, student Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Do Krakowa zawitał wraz z dwoma kolegami: Janem Starzykiem i Patrykiem Jaworskim.
– Jan i Patryk są studentami studiów magisterskich, Marcelin kończy studia I stopnia. To najlepsi z najlepszych, bardzo pilni w nauce – chwalił swych wychowanków dr hab. inż. Jan Kania.
Kibicowali im dr inż. Krystian Salomon i Michał Wojaczek. Ten pierwszy zwyciężył w Turnieju Wiedzy Górniczej dwanaście lat temu. Dziś należy do grona cenionych specjalistów z branży górniczej. Podczas tegorocznej SEP poprowadził jedną z prezentacji. Z kolei Michał Wojaczek triumfował w ubiegłorocznej edycji turnieju.
– Było nerwowo, mnóstwo pytań z dziedziny górnictwa miedziowego, ale dałem radę – wspominał z uśmiechem, dodając otuchy kolegom, którzy nerwowo ściskali w dłoniach długopisy.
Michał dostał właśnie pracę w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie.
– Na razie wykonuję pracę fizyczną, jako górnik pod ziemią w oddziale wydobywczym GII. Podoba mi się. Małymi krokami prę do celu. Pozdrawiam wszystkich poprzez „Trybunę Górniczą” i portal netTG.pl – dodał Michał Wojaczek.
Z Politechniki Wrocławskiej do Krakowa przyjechali Alan Pietruszka, Tymoteusz Wilk i Jakub Sajewicz.
– W zależności od zainteresowań naszych studentów uruchamiamy konkretne specjalności w zakresie górnictwa. Najczęściej jest to eksploatacja podziemna i odkrywkowa. Są to w zasadzie studia interdyscyplinarne. Zainteresowanie górnictwem jest na Dolnym Śląsku duże i miejmy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma i dlatego rozwijamy ofertę dydaktyczną. Prócz górnictwa i geologii kształcimy również w specjalnościach: geodezja i kartografia, geoinformatyka, geoenergetyka oraz inżynieria surowców mineralnych – tłumaczyła dr inż. Karolina Adach-Pawelus, prodziekan ds. dydaktyki na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, opiekunka studentów.
Uczestnicy Turnieju Wiedzy Górniczej otrzymali 40 minut na wypełnienie testu zawierającego w sumie 40 pytań problemowych. Najwcześniej pracę oddał Jakub Sajewicz z wrocławskiej uczelni.
– Problematykę miedziową mam dobrze opanowaną i to właśnie te zagadnienia dominowały w teście. Jestem właśnie na pierwszym roku studiów magisterskich i chciałbym pójść do pracy w górnictwie węgla kamiennego, może do którejś z kopalń JSW, albo do Bogdanki – opowiadał o swoich planach po opuszczeniu sali.
– Zagadnienia raczej mi „siadły”. W przewadze dotyczyły miedzi. Niedawno pisałem pracę inżynierską i korzystałem z książki, którą organizatorzy konkursu polecali jako źródło naukowe – wtórował mu kolega z uczelni, Tymoteusz Wilk, student pierwszego roku studiów magisterskich.
– Dla mnie nie był to aż taki znów łatwy test. Poza Polską pojawiło się sporo zagadnień z dziedziny górnictwa światowego, wydobycia kamieni szlachetnych czy też minerałów ziem rzadkich. W przyszłości chciałbym związać się zawodowo z Bogdanką – mówił Dominik Niedbalski, student ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku Górnictwo i Geologia w krakowskiej AGH. Swą uczelnię reprezentował wraz z dwójką kolegów: Kacprem Ostropolskim i Dawidem Furkawym.
Ostatecznie w 17. edycji Konkursu Wiedzy Górniczej triumfowali: Marcelin Rydzkowski, który zdobył 26 punktów, oraz Kacper Ostropolski i Jan Starzyk. Ci dwaj ostatni zebrali po 25 punktów i musieli stoczyć dogrywkę o II i III miejsce. O dwa punkty więcej od swego rywala zdołał w niej zgromadzić Kacper Ostropolski. Teraz zwycięzcę rywalizacji czeka wyjazd do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie europosła prof. Jerzego Buzka. Patronat medialny nad Turniejem Wiedzy Górniczej sprawowały redakcje Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie.
– Bezapelacyjnie poziom wiedzy w tegorocznym konkursie był lepszy niż przed rokiem. Wszystkim jego uczestnikom gratulujemy, zwłaszcza zwycięzcom – podsumował dr inż. Jacek Korski z Instytutu Techniki Górniczej Komag, który wraz z dr. hab. inż. Jackiem Sobczykiem, reprezentującym Instytut Mechaniki Górotworu Polskiej Akademii Nauk, tworzyli jury.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Gratulacje