- Stany Zjednoczone są naszym głównym i stabilnym partnerem w budowaniu strategicznych ram dla bezpieczeństwa energetycznego - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Efektem tej współpracy jest realizowany zgodnie z planem projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - dodała.
Minister Anna Moskwa i wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński reprezentują Polskę na 4. szczycie ministerialnym Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC) w Zagrzebiu.
Szefowa MKiŚ spotkała się w Zagrzebiu z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm. Rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa energetycznego oraz współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w ramach strategicznej inwestycji budowy pierwszej elektrowni atomowej w naszym kraju.
- Stany Zjednoczone są naszym głównym i stabilnym partnerem w budowaniu strategicznych ram dla bezpieczeństwa energetycznego. Efektem tej współpracy jest realizowany zgodnie z planem projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. To projekt o znaczeniu strategicznym, który nie tylko wpisuje się w zacieśniającą się polsko-amerykańską współpracę, ale przede wszystkim skutecznie utrwala ją na przyszłość - powiedziała Anna Moskwa, cytowana w czwartkowym komunikacie MKiŚ.
Ministerstwo poinformowało, że do rozmowy na temat współpracy energetycznej minister Moskwa zaprosiła też bałtyckich partnerów: Litwę, Łotwę i Estonię. Tematem spotkania było przyśpieszenie działań związanych z uniezależnieniem się krajów bałtyckich od rosyjskiej sieci energetycznej oraz synchronizacja z europejskim systemem energetycznym. Inicjatywa Polski w tym obszarze jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego całego regonu - podał resort.
Jak przekazało MKiŚ, z apelem do uczestników wydarzenia szefowa resortu wystąpiła również podczas panelu dotyczącego odbudowy Ukrainy. - Musimy uzyskać dla Ukrainy jak największą rekompensatę od rosyjskiego agresora za wszystko, co zostało zniszczone w wyniku tej pełnoskalowej rosyjskiej inwazji. Dziś to nasze ogromne zadanie: skalkulować straty i przygotować dokumenty potwierdzające dokonane zniszczenia, tak aby przejść ten proces najszybciej jak to możliwe i przygotować się dobrze do odbudowy Ukrainy. Potrzeba tutaj wsparcia krajów Unii Europejskiej oraz szybkich decyzji Komisji Europejskiej, które pozwolą Ukrainie na sprawne rozpoczęcie odbudowy gospodarki - podkreśliła szefowa MKiŚ.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że szefowa resortu Anna Moskwa, podczas czwartego szczytu ministerialnego Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC), który 1 marca br. rozpoczął się w Zagrzebiu (Chorwacja). Ministrowie energii oraz przedstawiciele największych spółek energetycznych rozmawiają o m.in. energii jądrowej, infrastrukturze krytycznej, bezpieczeństwie dostaw energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.