„Cyberpoligon” oraz warsztaty z zakresu cyberbezpieczeństwa to nowe elementy w programie Szkoły Eksploatacji Podziemnej, które w pełni korespondują ze zmianami zachodzącymi w szeroko pojmowanym przemyśle.
Górnictwo to branża, która w coraz większym stopniu korzysta z rozwiązań informatycznych, tym samym jest też narażona na nowe ryzyka i zagrożenia. W ramach SEP padną m.in. odpowiedzi na pytania, jak sobie z nimi radzić, a przede wszystkim – jak się przed nimi zabezpieczyć.
Warsztaty „Cyberpoligon” i sesja szkoleniowa pt. „Cyberbezpieczeństwo w przemyśle 4.0” są organizowane przez Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczo-energetycznego ISAC-GIG oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk przy udziale Politechniki Śląskiej. Z uwagi na charakter problematyki tego projektu zarówno sesja, jak i warsztaty będą przedsięwzięciem zamkniętym, w którym udział wezmą jedynie zaproszone osoby.
W „Cyberpoligonie”, który rozpocznie się w poniedziałek, 27 lutego, wezmą udział inżynierowie odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo w firmach górniczych i energetycznych. W ramach warsztatów będą mieli możliwość „walki” w realistycznym środowisku w zakresie wykrywania i reagowania na prawdziwe zagrożenia związane z usługami chmurowymi Microsoft. W zmaganiach ma wziąć udział do 10 zespołów liczących po 4-5 osób. Zespoły będą rozwiązywać problemy w specjalnie do tego przystosowanej sali. Dla każdego z nich przygotowane zostanie stanowisko komputerowe z dostępem do sieci.
Równolegle do warsztatów, w sąsiedniej sali wykładowej trwać będą obrady sesji szkoleniowej pt. „Cyberbezpieczeństwo w przemyśle 4.0”. Wykłady i prezentacje prowadzone będą przez specjalistów i ekspertów branżowych.
28 lutego odbędzie się posiedzenie członków ISAC-GIG. Natomiast w godzinach popołudniowych uczestnicy „Cyberpoligonu” i sesji szkoleniowej wezmą udział w obradach Szkoły w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Tam zostanie przedstawiony raport na temat stanu cyberbezpieczeństwa w polskich przedsiębiorstwach przygotowany przez Politechnikę Śląską oraz ogłoszone zostaną wyniki rywalizacji zespołów uczestniczących w „Cyberpoligonie”.
W ostatnim dniu SEP zorganizowana zostanie wizyta w kilku jednostkach typu Security Operations Center (SOC) m.in. w firmie Ciso, gdzie będzie można poznać wykorzystywane rozwiązania.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.