Nowe oblicze energetyki w świetle transformacji górnictwa – od sesji plenarnej pod tym właśnie tytułem rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, 27 lutego, w Krakowie obrady XXXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Konferencja potrwa do 1 marca, a w jej programie znalazło się wiele ciekawych referatów i wydarzeń.
W sesji plenarnej swoimi spostrzeżeniami podzielą się m.in.: Herbert Gabryś, prof. Wojciech Nowak, dr inż. Stanisław Tokarski, prof. Marcin Lackowski oraz prezesi spółek węglowych: dr Tomasz Rogala z Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Cudny z Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Kasjan Wyligała z Lubelskiego Węgla Bogdanka.
W tym roku w czasie sesji poruszone zostaną także zagadnienia dotyczące m.in. magazynów energii, nowych technik i technologii w podziemnej eksploatacji złóż, środowiskowych problemów funkcjonowania i likwidacji kopalń, metanu czy transformacji energetycznej regionów górniczych. W programie szkoły nie zabraknie także obrad w ramach inicjatywy Górnictwo OK.
Mocny akcent postawiono na zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem. W związku z tym odbędzie się Cyberpoligon, na którym inżynierowie odpowiedzialni za bezpieczeństwo zostaną przeszkoleni w realistycznym środowisku w zakresie wykrywania i reagowania na prawdziwe zagrożenia związane z usługami chmurowymi Microsoft. Równolegle do warsztatów, w sąsiedniej sali wykładowej trwać będą obrady sesji szkoleniowej pt. „Cyberbezpieczeństwo w przemyśle 4.0”. Wykłady i prezentacje prowadzone będą przez specjalistów i ekspertów branżowych. Ponadto drugiego dnia Szkoły odbędzie się posiedzenie członków ISAC-GIG, czyli Centrum Wymiany i Analizy Informacji w Zakresie Cyberbezpieczeństwa dla sektora wydobywczo-energetycznego.
Nowością na tej edycji Szkoły będą także tzw. wykłady mistrzów. W ramach tego nowego cyklu wysłuchać będzie można prof. dr. hab. inż. Nikodema Szlązaka. Wybitny naukowiec będzie mówił na temat: „Walka z metanem – przyczyny i kulisy katastrof – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?”.
Szkoła to także uroczysta sesja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. To tam zostaną przedstawione raporty branżowe oraz odbędzie się gala konkursowa. W jej czasie poznamy m.in. zwycięzców Turnieju Wiedzy Górniczej, któremu patronują redakcje „Trybuny Górniczej” i portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, oraz konkursu „Bezpieczna Kopalnia”. Oczywiście w teatrze nie zabraknie także występów. Zaprezentują się m.in. podopieczni Fundacji Pro Musica Bona.
Należy wspomnieć, że SEP od lat jest związana z ukraińskimi ośrodkami naukowymi zajmującymi się przemysłem wydobywczym. W tym roku swój udział w obradach zapowiedzieli m.in. prof. Wołodymyr Bondarenko i prof. Iryna Kovalevska z Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Dnipro oraz przedstawiciele Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Dnipro: prof. Władymir Baranov i prof. Kateryna Babij.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.