Cyberbezpieczeństwo to dziedzina, która pewnie wkroczyła w obszary naszego życia. Wyjątkiem w tym względzie nie jest przemysł, a szczególnie ten mający znaczenie strategiczne. Naturalną zatem rzeczą jest, że cyberbezpieczeństwo będzie ważnym elementem programu tegorocznej Szkoły Eksploatacji Podziemnej. 32. edycja konferencji odbędzie się na przełomie lutego i marca w Krakowie.
Cyberbezpieczeństwo to termin, który robi zawrotną karierę. Warto jednak dokładnie wiedzieć, co się pod nim kryje. Jest to praktyka ochrony systemów, sieci i programów przed atakami cyfrowymi. Cyberataki mają na celu uzyskanie dostępu do wrażliwych informacji, ich zmianę lub zniszczenie bądź przerwanie procesów biznesowych. Brzmi nieciekawie, tym bardziej w obliczu sytuacji, jaka ma miejsce za naszą wschodnią granicą. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie się na tego rodzaju zagrożenie i związane z nim ryzyka.
Dlatego też w ramach XXXII SEP odbędzie się sesja szkoleniowa pt. „Cyberbezpieczeństwo w przemyśle 4.0” oraz warsztaty „Cyberpoligon”, czyli projekt współorganizowany przez ISAC-GIG (Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczo-energetycznego powstałe z inicjatywy Głównego Instytutu Górnictwa) i Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie dobrych praktyk, uświadomienie skali zagrożeń ataków, warsztaty praktyczne i wymiana wiedzy między jednostkami typu Security Operations Center.
Udział w projekcie wezmą osoby zaproszone, czyli inżynierowie odpowiedzialni za bezpieczeństwo w firmach sektora wydobywczo-energetycznego. To oni w specjalnie dostosowanej sali będą mieli możliwość „walki” w zakresie wykrywania i reagowania na zagrożenia w realistycznym środowisku chmurowym. Równolegle odbywać się będzie sesja szkoleniowa prowadzona przez ekspertów branżowych, m.in. ISAC-GIG, Operator Chmury Krajowej, Microsoft, CISCO, Integrated Solutions oraz jednostki naukowo-badawcze.
Wyniki rywalizacji w ramach „Cyberpoligonu” zostaną zaprezentowane podczas Gali Konkursowej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Tam w gronie raportów branżowych znajdzie się też zupełnie nowy element, czyli podsumowanie stanu cyberbezpieczeństwa w przemyśle. Należy tu wspomnieć, że w najnowszym opracowaniu przygotowanym przez Politechnikę Śląską oraz firmę Microsoft stwierdzono, że ,,zagrożenia systemów automatyki przemysłowej rozwijają się w zastraszającym tempie we wszystkich obszarach, a okres wojny w Ukrainie pokazuje, że sektor wydobywczo-energetyczny powinien być pod szczególnym nadzorem. Zrozumienie zagrożeń, jakie niosą ze sobą nowe technologie, oraz szkolenie wykwalifikowanych kadr mają kluczowe znaczenie dla planowania zabezpieczeń systemów produkcyjnych”.
We wspomnianym raporcie potwierdzono rosnące zagrożenie cybernetyczne w tempie wykładniczym na całym świecie: 85 proc. uczestników ankiety dotyczącej bezpieczeństwa informacji w 2022 roku odnotowało wzrost liczby ataków hakerskich w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a blisko 60 proc. martwi się swoimi niskimi możliwościami w zakresie szybkości budowy zabezpieczeń.
Na tegorocznej Szkole nie zabraknie także innych ciekawych tematów dotyczących przemysłu wydobywczego. Organizatorzy zaplanowali 14 sesji. Obrady 27 lutego otworzy tradycyjnie sesja plenarna. W tym roku odbędzie się ona pod tytułem „Nowe oblicze energetyki w świetle transformacji górnictwa”. Ponadto, jak co roku, Szkole będzie towarzyszyć Turniej Wiedzy Górniczej, czyli rywalizacja studentów wyższych uczelni kształcących przyszłe kadry dla górnictwa: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Wrocławskiej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.