W środę (15 lutego) rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych i zarządu Polskiej Grupy Górniczej. Rozmowy, w których bierze również udział minister aktywów państwowych Piotr Pyzik, dotyczą wzrostu wynagrodzenia w 2023 roku.
Spotkanie rozpoczęło się w środę krótko po godzinie 11. Oprócz strony związkowej i przedstawicieli zarządu w rozmowach bierze udział Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych i Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Wczesniej o godz. 9 odbyły się rozmowy płacowe z udziałem wiceministra Pyzika w spółce Węglokoks Kraj. Natomiast po zakończeniu rozmów w PGG, ok. godz. 13, analogicznie spotkanie ma się odbyć w Tauronie Wydobycie.
Rozmowy dotyczą podwyżek. Przypomnijmy, że ich wysokość dla wszystkich trzech spółek objętych umową społeczną (oprócz PGG to Węglokoks Kraj i Tauron Wydobycie) została już ustalona w podpisanym w minionym roku aneksie do umowy społecznej. Zgodnie z tymi ustaleniami wysokość podwyżek ma wynieść o jeden punkt procentowy więcej niż ubiegłoroczna inflacja. To oznacza, że podwyżka wyniesie 15,4 proc., bo ogłoszony przez GUS średnioroczny wskaźnik inflacji w 2022 roku wyniósł 14,4 proc.
Kwestią sporną jest natomiast podstawa, od której będą naliczane podwyżki. Związkowcy z PGG postulują, aby została ona zwiększona poprzez włączenie do funduszu płac wszystkich wypłaconych w minionym roku dodatków inflacyjnych. Analogiczne są postualtu przedstawicieli strony społecznej z Taurona Wydobycie oraz Węglokoksu Kraj.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Podwyżki, premie, nagrody a węgla jak nie było tak nie ma.
Ziętek tak cwaniakował że jsw tylko 15 % to teraz zobaczymy!