Przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce w piśmie skierowanym do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy zwrócili się z wnioskiem o przekazanie przygotowanego przez rząd projektu aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040. - Dokument ten jest niezbędny dla naszej działalności i dlatego wnosimy o jego przesłanie do konsultacji – argumentują związkowcy.
Jak przypominają przedstawiciele Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce, deklaracja o tym, że górnicza strona społeczna otrzyma do zapoznania i konsultacji przygotowany przez rząd projekt aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, padła w listopadzie ubiegłego roku podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.
- Zapisy zawarte w PEP 2040 mają kluczowe znaczenie dla dalszego funkcjonowania branży górniczej i są niezbędne dla określenia tempa i kierunków wdrażania inwestycji oraz planowania poziomu produkcji węgla kamiennego. Sytuacja rynkowa wynikająca z trwającej wojny oraz polityka klimatyczna UE determinują nas do niezbędnego i szybkiego wypracowania wspólnie najlepszych rozwiązań w tym zakresie – czytamy w piśmie podpisanym przez Dariusza Potyrałę, przewodniczącego ZZGwP.
- Z uwagi na ogromne znaczenie PEP 2040 w procesie planowanej transformacji energetycznej w Polsce mające bezpośrednie odniesienie do wielkiej rzeszy pracowników branży wydobywczej i energetycznej, jak i pracodawców, dokument ten jest niezbędny dla naszej działalności i dlatego wnosimy o jego przesłanie do konsultacji – napisano dalej.
PEP 2040 to dokument strategiczny, którego realizacja ma wyznaczyć kształt polskiej gospodarki na najbliższe trzy dekady. Jak zapowiadano pod koniec minionego roku, aktualizacja PEP 2040 ma być gotowa w ciągu 2-3 miesięcy (choć wcześniejsze deklaracje mówiły o końcu minionego roku). Zapowiedzi, m.in. minister Moskwy, mówią o ambitniejszym podejściu do rozwoju OZE w skorygowanym dokumencie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.