„Kazimierz OdNowa – rekultywacja terenów pogórniczych w gminie Sosnowiec” – projekt pod taką nazwą ubiega się o środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Jak dowiedzieliśmy się w sosnowieckim magistracie, koszt przedsięwzięcia, za które ma odpowiadać miasto, to ponad 82 mln zł. Dofinansowani w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego (FEŚL) ma wynieść 70 mln zł.
„Kazimierz OdNowa” ma być przykładem modelowej transformacji społeczno-gospodarczej zmierzającej w kierunku zielonej, niskoemisyjnej gospodarki. Celem projektu jest kompleksowa rewitalizacja zarówno społeczna i technologiczna przestrzeni po kopalni Kazimierz-Juliusz. Ma być to impulsem do rozwoju dla dzielnicy, ale także być świadectwem przywiązania do górniczej historii i tradycji tej części miasta.
Projekt jest zaplanowany na lata 2023-2026 i opiera się na gruntownej rekultywacji i zagospodarowaniu terenu i budynków po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz i przypisaniu im nowych funkcji: społecznej, biznesowo-naukowej oraz historycznej. W jego ramach mają powstać: Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości, Sosnowieckie Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, placówka przedszkolna, żłobek, przestrzeń do pełnienia funkcji małej usługi (typu bistro, kawiarnia) oraz zostanie zagospodarowane otoczenie celem stworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej dla mieszkańców dzielnicy.
Jak wyjaśnia magistrat, utworzenie Zagłębiowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości jest bardzo potrzebne, gdyż obecnie na terenie Sosnowca nie ma ani jednego inkubatora przedsiębiorczości, działającego zarówno w formie miejskiego centrum skupiającego przedsiębiorców, ani jako Akademicki Inkubator przedsiębiorczości, w przeciwieństwie do m.in. sąsiednich Katowic i Dąbrowy Górniczej.
Wskazano tu, że Sosnowiec ma potencjał, który przejawia się w ponad 20 tys. zarejestrowanych firm działających na jego terenie, a nowy inkubator stałby się miejscem integrującym młodych przedsiębiorców, doświadczonych firm oraz jednostek samorządowych, stawiając zdecydowany nacisk na rewitalizację zawodową i społeczną.
Natomiast utworzenie placówki przedszkolnej w zmodernizowanym budynku po zlikwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz-Juliusz wynika z konieczności realokowania istniejących oddziałów przedszkoli miejskich nr 7 i 33 z dwóch budynków, w tym jednego nie będącego własnością Gminy Sosnowiec, o złym stanie technicznym i brakiem racjonalnego uzasadnienia do ponoszenia dalszych, znacznych nakładów finansowych na konieczne remonty i usunięcie nieprawidłowości stanu technicznego.
Ważnym elementem projektu kluczowego, uzupełniającym działania infrastrukturalne, będą działania ukierunkowane na bezpośrednią pomoc dla osób zwolnionych z górnictwa i przedsiębiorstw powiązanych z górnictwem. Zakłada się tu kompleksowy system wsparcia: od szkoleń, doradztwa bezpośredniego do udzielania dotacji (pomocy bezzwrotnej) dla osób chcących uruchomić własną działalność gospodarczą. Działania te będą organizowane we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy (PUP) w Sosnowcu, Agencją Rozwoju Lokalnego SA (ARL SA), Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (KSSE), Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU).
Inną częścią tego filaru będzie utworzenie Sosnowieckiego Centrum Aktywności Społeczno-Zawodowej (SCASZ), które prowadzone będzie przez instytucje miejskie. Ma ono funkcjonować będzie w sąsiedztwie rewitalizowanych terenów, w siedzibie zmodernizowanego Domu Kultury Kazimierz.
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu skupi się na prowadzeniu edukacji związanej z przekwalifikowaniem zawodowym dla osób odchodzących z górnictwa i branż okołogórniczych, z naciskiem na rozwój branż przemysłu kreatywnego - designu, który jest jednym z elementów Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji Województwa Śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.