Fortum stawia na rozwój segmentu elektrociepłowni, ale nie wie jeszcze, czy będzie zainteresowana aktywami ciepłowniczymi Vattenfalla. Spółka nie rozmawiała też z Tauronem na temat ewentualnego utworzenia konsorcjum do kupna aktywów szwedzkiej grupy - powiedziała w piątek na spotkaniu z dziennikarzami Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska. Na pytanie, czy spółka jest zainteresowana przejęciem aktywów ciepłowniczych Vattenfalla, dyrektor odpowiedziała: - Jesteśmy zainteresowani rozwojem w sektorze elektrociepłowni i będziemy patrzeć na każdą taką szansą rozwoju. Nie możemy się jednak teraz odnieść do tej sprawy, gdyż nie ma jeszcze żadnej oferty. Jest dużo niewiadomych, czekamy na ruch Vattenfalla.
Zaznaczyła, że Fortum nie jest zainteresowany częścią dystrybucyjną aktywów szwedzkiej spółki. Poinformowała też, że nie prowadzono dotąd rozmów z Tauronem w sprawie ewentualnego utworzenia konsorcjum do kupna polskiej działalności Vattenfalla, gdyby aktywa ciepłownicze i dystrybucyjne były sprzedawane łącznie.
- Nie widzę uzasadnienia dla sprzedaży wszystkich aktywów jednemu nabywcy. Do tej pory nie rozważaliśmy opcji konsorcjum. Nie rozmawialiśmy też na ten temat z Tauronem - powiedziała van den Bossche.
We wrześniu szwedzki koncern energetyczny Vattenfall zapowiedział wycofanie się z Polski oraz skoncentrowanie się na działalności na rynkach w Niemczech, Holandii i w Szwecji. Firma posiada elektrociepłownie w Warszawie (Vattenfall Heat Poland) i spółkę dystrybucyjną na Górnym Śląsku (Vattenfall Distrubution Poland). Proces sprzedaży polskich aktywów oficjalnie jeszcze nie ruszył, rynek spodziewa się jego finalizacji jeszcze w tym roku.
Van den Bossche poinformowała, że do końca roku Fortum podejmie decyzję inwestycyjną w sprawie budowy elektrociepłowni kogeneracyjnej we Wrocławiu, prawdopodobnie opalanej gazem. W ciągu roku-dwóch spółka zdecyduje, czy będzie budować elektrociepłownię w Zabrzu o mocy ok. 350 MW kosztem 400-500 mln euro.
Fiński koncern przejął niedawno od Skarbu Państwa elektrociepłownie w Zabrzu i Bytomiu. Fortum podało, że dzięki akwizycji spółka prawie dwukrotnie zwiększy produkcję energii elektrycznej, a także uzyska dostęp do drugiego, po warszawskim, największego rynku ciepła w Polsce, Górnego Śląska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.