W piątek, 27 stycznia, ukaże się nowy numer Górniczej, a w nim jak co tydzień wiele interesujących publikacji, m.in. o pożegnaniu przechodzącego na emeryturę Krystiana Krawczyka, wieloletniego redaktora naczelnego.
Red. Jacek Madeja porusza problem jednolitego systemu wynagradzania, który miał zostać wprowadzony wiosną w kopalniach PGG. Póki co, termin został odsunięty w czasie i cały system ma zostać wprowadzony w połowie roku. Dzięki temu rozwiązaniu płace we wszystkich zakładach spółki mają być takie same
Anna Zych, prezes zarządu Wydawnictwa Gospodarczego, żegna w imieniu zespołu redakcyjnego Trybuny Górniczej Krystiana Krawczyka, redaktora naczelnego gazety i portalu nettg.pl, który przechodzi na zasłużoną emeryturę.
- Innowacyjne rozwiązanie jest przeznaczone do wzmożonych ciśnień górotworu i dostosowane do miąższości pokładu węgla w ruchu Ziemowit kopalni Piast Ziemowit. Jest to rozwiązanie autorstwa inżynierów z PGG - pisze red. Kajetan Berezowski.
Również na str. 2. wspominamy o cenach węgla w ARA oraz wzroście importu tego surowca. Warto też przeczytać o ostatnim zebraniu Euracoalu i wyborze Tomasza Rogali, szefa PGG, na kolejną kadencję prezesa zarządu tej organizacji. Na str. 3. Jacek Madeja pisze o sporze Tauronu z Rafako, który toczy się już od pewnego czasu wokół problemów z funkcjonowaniem bloku 910 MW w Jaworznie.
Wyższy Urząd Górniczy podsumował wypadkowość w polskich kopalniach w 2022 r. Jak wynika z raportu przedstawionego w czwartek, 19 stycznia, w ciągu minionych 12 miesięcy doszło do 2085 wypadków, co oznacza wzrost o 0,3 proc. w porównaniu z 2021 r. Wówczas było ich 2078 – o problemie bezpieczeństwa pracy w kopalniach pisze red. Maciej Dorosiński. Ten sam autor wspomina również o powracającej technologii CCS, która ma ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Ukraińscy górnicy pilnie poszukiwani! Niestety większość z nich wyjechała do kraju, aby bronić ojczyzny przed rosyjską agresją. Tymczasem to w nich pokładano nadzieje na załatanie dziury kadrowej w polskim górnictwie. Nadzór górniczy przygotował nawet propozycje prawnego uregulowania ich pracy w polskich kopalniach. Wspomina o tym Kajetan Berezowski na str. 5.
Na tej samej stronie piszemy także o jubileuszu katowickiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w artykule Macieja Dorosińskiego także o skarbie ukrytym w szlamie.
Wojna o Lützerath to walka o bezpieczeństwo energetyczne. Czas taniego gazu z Rosji minął bezpowrotnie. O tym przeczytać można w artykule Aldony Minorczyk-Cichy pt. Niemcy wracają do węgla na str. 6.
Sala Witrażowa, dawna sala posiedzeń Starostwa Powiatowego w Zabrzu, przeszła gruntowną renowację. O tym w reportażu pt. Perełka w Muzeum Węgla Kamiennego autorstwa Katarzyny Zaremby-Majcher, który publikujemy na str. 7. Na tej samej stronie polecamy uwadze Czytelników także krótki materiał o Famurze na zielonej drodze.
Na stronie 8. jak zwykle piszemy o pasjach. Tym razem Kajetan Berezowski umówił się na spotkanie z Aleksandrem Jasiewiczem, jednym z czołowych śląskich bokserów, górnikiem z ruchu Ziemowit.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.