Fiaskiem zakończyły się rozmowy płacowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Kolejnym etapem mają być mediacje, a związkowcy rozpoczęli już przygotowania do akcji protestacyjnej. Chcą, aby podwyżki wyniosły 25 proc.
Kolejna runda rozmów płacowych w JSW rozpoczęła się w czwartek (12 stycznia). Związkowcy z Reprezentatywnych Organizacji Związkowych podtrzymali swoje żądanie, tj. wzrost stawek płacy zasadniczej o 25 proc. od 1 stycznia 2023 roku, argumentując to dobrym wynikiem finansowym spółki (uzasadniali, że wynik finansowy spółki za dziewięć miesięcy 2022 roku jest na poziomie 5,9 mld zł, a przewidywany wynik finansowy za 2022 r. na poziomie 7-7,5 mld zł). Rozmowy nie przyniosły jednak porozumienia, a strony podpisały protokół rozbieżności.
„W związku z brakiem realizacji żądań oraz brakiem rzeczowych propozycji ze strony Zarządu JSW S.A. Reprezentatywne Organizacje Związkowe JSW S.A. w ramach Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przechodzą do następnego etapu, jakim są mediacje, oraz rozpoczynają przygotowania do akcji protestacyjnych. Do wszystkich pracowników zwracamy się o kontakt z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi na swoich zakładach w celu uzyskania informacji dotyczących akcji protestacyjnych” – napisali w swoim stanowisku przedstawiciele Reprezentatywnych Organizacji Związkowych w JSW.
– Zdecydowaliśmy się na taki krok, bo nie padła żadna propozycja zarządu dotycząca podwyżek, mimo że w innych spółkach – z tego co wiemy – są już przygotowywane rozwiązania dotyczące podwyżek, które są satysfakcjonujące dla ludzi. Zarząd zachowuje się, jakby bał się podjąć jakąkolwiek decyzję w tej sprawie – powiedział w rozmowie z portalem netTG.pl Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW.
– Dlatego podjęliśmy decyzję, że przechodzimy do drugiego etapu negocjacji, jakim są mediacje. Równocześnie rozpoczynamy przygotowania do akcji protestacyjnej, która będzie miała miejsce zarówno tutaj na miejscu, jak i w Warszawie – zaznaczył związkowiec.
Szansą na porozumienie może być spotkanie mediacyjne, które ma się odbyć w środę, 25 stycznia. Na mediatora powołano senatora PiS Wojciecha Piechę. Jak przekazał przewodniczący Kozłowski, to strona związkowa zaproponowała, żeby mediatorem został senator Piecha. Jego kandydaturę zaakceptowali następnie przedstawiciele zarządu spółki.
– Senator Piecha jest związany z naszym regionem i z górnictwem. Dobrze zna sytuację naszej branży i jej problemy – wskazał związkowiec.
Przedstawiciele strony związkowej z JSW od początku negocjacji płacowych wskazują, że 25 proc. podwyżki to odpowiedź na bardzo wysoką inflację. „Podwyżki wynagrodzenia nie są naszą fanaberią, ale koniecznością w dzisiejszych trudnych czasach. Na zamrożenie kosztów pracy przez zarząd JSW nie będzie naszej zgody (…)” – napisali w swoim stanowisku.
Przedstawiciele zarządu spółki argumentowali, że ewentualne podwyżki będą uzależnione od sytuacji ekonomicznej spółki. „Informujemy, że w ramach prowadzonej polityki płacowej monitorowana będzie sytuacja związana z wpływem cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziom płacy realnej w JSW. Wzrost wynagrodzeń niwelujący negatywny skutek inflacji realizowany będzie, o ile sytuacja ekonomiczno-finansowa Spółki na to pozwoli, w porozumieniu z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi JSW” – można przeczytać w ubiegłotygodniowym piśmie będącym odpowiedzią na stanowisko związków zawodowych, podpisanym przez prezesa zarządu JSW Tomasza Cudnego oraz wiceprezesa ds. rozwoju Wojciecha Kałużę.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.