Greta Thunberg, znana szwedzka aktywistka, została zatrzymana podczas protestu przeciwko powstaniu kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w niemieckim Luetzerath. Ten teren należy do koncernu RWE.
Kiedy policja zablokowała dojazd do osady, w sąsiednim Kavenberg aktywiści klimatyczni w ostatnią sobotę, 14 stycznia, zorganizowali kilkunastotysięczną manifestację. Kolejna odbyła się we wtorek, 17 stycznia. To właśnie z niej Thunberg wraz z grupą innych aktywistów została pod przymusem wyniesiona przez funkcjonariuszy. Aktywistkę już zwolniono. Służby poinformowały, że została po prostu wylegitymowana.
Protesty w obronie opuszczonej osady i sprzeciwy przeciwko wydobyciu węgla trwają od dłuższego czasu, ale nasiliły się w ostatnich tygodniach. Policja do osady wkroczyła w ubiegłym tygodniu i regularnie usuwa protestujących, którzy zajęli budynki i wybudowali prowizoryczne kryjówki na drzewach. Zabudowania są systematycznie wyburzane, a aktywiści usuwani. Doszło do potyczek, w których co najmniej kilkadziesiąt osób, w tym policjanci, zostało poszkodowanych.
Wczoraj dawna wioska nadal nie została do końca opróżniona. Aktywiści ukrywali się w podziemnym tunelu i na drzewach. Akcja likwidacji trwała. Działania rządu i policji są krytykowane przez media. Jednak także działania aktywistów nie cieszą się większym poparciem. Pragmatyczni Niemcy rozumieją konieczność wydobywania węgla i produkcji z niego energii elektrycznej w obecnym kryzysie.
Od ubiegłej środy do soboty, 14 stycznia, wszczęto ponad 150 postępowań karnych, m.in. za opór wobec funkcjonariuszy policji, obrażenia fizyczne i naruszenie porządku publicznego.
Plan RWE zakłada kopalnię odkrywkową z dołem o głębokości ok. 200 m. Węgiel brunatny jest Niemcom potrzebny zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie i rekordowych cen gazu. Koncern podkreśla, że jednocześnie inwestuje miliardy euro w przyspieszenie transformacji energetycznej i odejścia od węgla brunatnego do 2030 r. Węgiel pod dawną osadą Luetzerath, która znajduje się w pobliżu obecnej granicy kopalni Garzweiler, będzie już wkrótce niezbędny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Aktywiści ?!, kto tak naprawdę za tym stoi i kto ich sponsoruje!!? Dlaczego nie jadą robić domków na drzewach w miejsca gdzie węgiel wydobywa się nie w milionach, a w miliardach ton. Pomagają zmiejszyć konkurencję, zdobyć monopol i uzależnić od surowców.