Wczoraj (18 stycznia br.) w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG odbyło się seminarium poświęcone wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w budownictwie – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez katowicką placówkę.
Znaczenie "zielonej energii" we współczesnym świecie rośne, zwłaszcza w kontekście zasilania budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz usługowych, które - jak wynika z analiz - są największym globalnym konsumentem energii. Związane z tym problemy ekologiczne i społeczne skłaniają wiele państw i organizacji do poszukiwania sposobów zwiększenia wykorzystania źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym, w którym obecnie największy udział ma energia uzyskiwana z paliw stałych, płynnych i gazowych. Zwiększenie udziału energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych znalazło miejsce w zapisach dyrektyw ogłoszonych przez Wspólnotę Europejską i jest jednym z jej priorytetowych celów (do roku 2020 udział tej energii w bilansach energetycznych krajów członkowskich ma wzrosnąć i stanowić średnio 20 proc. pozyskania całej energii finalnej).
- Narzędzia takie funkcjonują już na rynku międzynarodowym, jednakże nie uwzględniają polskiej specyfiki i wymaganych metod oceny lub mają inne cechy, które niejednokrotnie utrudniają lub uniemożliwiają ich zastosowanie - wyjaśnia dr inż. Włodzimierz Boroń. - Naszym celem jest opracowanie takiego narzędzia analizy, które będzie dostępne, zapewni określone standardy, uwzględni krajową specyfikę, będzie współpracowało z innymi narzędziami, umożliwi symulację wydarzeń przed ich wystąpieniem w myśl zasady "co stanie się, jeśli..." i pomoże w podjęciu decyzji inwestycyjnych w zakresie termomodernizacji instalacji energetycznych. Oczywiście w dzisiejszych warunkach nie możemy zapomnieć również o wykorzystaniu internetu, za pomocą którego możliwe stanie się zdalne zarządzanie takim narzędziem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.