W najbliższą sobotę, 14 stycznia, 30 pracowników Polskiej Grupy Górniczej rozpocznie studia podyplomowe o specjalności „Menedżer produkcji” w ramach współpracy PGG z Głównym Instytutem Górnictwa i katowickim Uniwersytetem Ekonomicznym - podała węglowa spółka.
Studia zostały uruchomione na podstawie porozumienia, które PGG, Instytut i uczelnia podpisały 22 lipca ub. r. Jak wyjaśniono wówczas, głównym celem współpracy jest wzmocnienie kompetencji i potencjału rozwojowego pracowników PGG.
- Niezmiernie się cieszę, że możemy uczestniczyć w tym programie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Głównym Instytutem Górniczym i naszą firmą. Chciałbym pokreślić, że kształcenie na tworzonych studiach podyplomowych można określić mianem interdyscyplinarnego. Jest to niezwykle cenne, że nie ukierunkowujemy się wyłącznie na sferę techniczną i produkcyjna, ale cały program przewiduje również aspekty ekonomiczne, prawne, finansowe, jak również nowoczesne zaawansowane technologie, które są stosowane w górnictwie - powiedział w lipcu, po podpisaniu porozumienia Rajmund Horst, wiceprezes PGG ds. produkcji .
Studia podyplomowe „Menedżer produkcji” potrwają 2 semestry i obejmują 200 godzin. Zostały podzielone na 5 modułów z zakresu tematyki górniczej, energetycznej, obejmują elementy prawa w obrocie gospodarczym, zarządzanie przedsiębiorstwem, umiejętności menedżerskie w przemyśle. Są dedykowane pracownikom kadry zarządzającej, dozoru wyższego i kierownictwa kopalń. Zajęcia prowadzić będą wybitni specjaliści i praktycy z GIG oraz UE.
W części górniczej i energetycznej studenci zapoznają się m.in. z nowoczesnymi technologiami węglowymi, innowacjami przemysłowymi, mechanizacją i automatyzacją, bezpieczeństwem pracy i eksploatacją oraz identyfikacją i zwalczaniem zagrożeń, ochroną powierzchni, powietrza i wód. Słuchacze poznawać będą m.in. proces zgazowania węgla w reaktorze, produkcję wodoru, wychwytywanie dwutlenku węgla i metanu. Część zajęć w GIG będzie prowadzona laboratoryjnie w kopalni doświadczalnej Barbara, gdzie studenci zapoznają się z badaniami i prezentacją nowych rozwiązań i technologii w obszarze bezpieczeństwa pracy w kopalniach, górnictwa i ochrony środowiska.
W programie przewidziano też naukę zarządzania przedsiębiorstwem, jego finansami, rachunkowością i controlingiem w przemyśle, a także rozwój kompetencji liderskich, jak np. zasady rekrutacji i motywowania pracowników, delegowania zadań, negocjacji i rozwiązywania konfliktów czy zarządzania projektami w przemyśle. Słuchacze uczyć będą się też prawa w obrocie gospodarczym, prawa cywilnego, handlowego, pracy i zamówień publicznych czy etyki w biznesie, ochrony własności intelektualnej w przedsiębiorstwie, ochrony danych i przeciwdziałania korupcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.