- W 2023 r. ceny energii mamy zamrożone - powiedziała w czwartek, 5 stycznia, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Wiemy już, jaka w 2023 r. będzie cena, wiemy, jakie są taryfy, bo URE już kończy proces taryfikacji w większości spółek - dodała.
Na antenie TVP 1 minister środowiska i klimatu była pytana m.in. o to, od czego będą zależały ceny energii w 2023 i 2024 r., co będzie te ceny kształtowało. - W 2023 r. te ceny mamy zamrożone. W przypadku gospodarstw domowych na pewno nikt nie zapłaci więcej niż w ubiegłym roku - powiedziała Anna Moskwa. Przypomniała także, że po przekroczeniu limitu - co pewnie będzie bardzo rzadką sytuacją - też jest zamrożona stawka. - Tak samo dla małych, mikro i średnich przedsiębiorstw, dla szkół, organizacji pozarządowych, szpitali, wszystkich podmiotów wrażliwych - zapewniła. - Wiemy już, jaka w 2023 r. będzie cena, wiemy, jakie są taryfy, bo URE już kończy proces taryfikacji w większości spółek - dodała.
Jej zdaniem w przypadku 2024 r. dużo będzie zależało do tego, czy nadal będzie trwała wojna. - Oczywiście tej sytuacji się przyglądamy, przygotowując wszystkie instrumenty wsparcia adekwatnie do sytuacji i do cen - zapewniła.
Dopytywana, ile zależy od OZE, Anna Moskwa zaznaczyła, że rozwój OZE mamy dosyć stabilny. - Nawet jak patrzymy na wiatraki, to te najbliższe i poprzednie dni to był czas, kiedy ograniczaliśmy generację OZE, co też pokazuje, że ten rozwój OZE i wiatraków jest adekwatny do zapotrzebowania i do naszych możliwości sieciowych - powiedziała.
Minister klimatu i środowiska zaznaczyła także, że pozytywny wpływ ma rozwój fotowoltaiki. - Na pewno fotowoltaika wpływa na obniżenie ceny, to jest ten kierunek, w którym będziemy dalej iść - dodała.
Wskazała ponadto, że OZE jest tym tańszym źródłem, ale pamiętajmy, że każde OZE też kosztuje. - Zawsze w tle musi być źródło bezpieczne. Kiedy nie wiało, nie świeciło, musiały być szybko włączone wszystkie elektrownie ogrzewane węglem, a wcześniej trzymane w gotowości. Mitem jest, że OZE wystarczy - podkreśliła Anna Moskwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.