Średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu osiągnęło w minionym roku najniższy wynik w kilkunastoletniej historii pomiarów w Rybniku - podał we wtorek, 3 stycznia, magistrat. Według rybnickiego samorządu to efekt antysmogowych działań miasta i jego mieszkańców.
Rzeczniczka urzędu miasta Agnieszka Skupień przekazała wyniki pomiarów automatycznych z jedynej w Rybniku stacji państwowego monitoringu, która od kilkunastu lat, w tym samym miejscu - przy ul. Borki - i tymi samymi metodami, mierzy jakość powietrza.
Najnowsze wyniki dotyczą średnich danych pomiarów w 2022 r. - pierwszym po obowiązkowej wymianie najstarszych kotłów przewidzianej w śląskiej uchwale antysmogowej.
- Z danych wynika jednoznacznie, że wartość najważniejszego wskaźnika, tj. średniorocznego stężenia pyłu PM10, osiągnęła poziom 28 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, co jest najniższym wynikiem w historii pomiarów i wynikiem znacznie poniżej normy wynoszącej do 40 mikrogramów średniorocznie - poinformował główny specjalista w wydziale rozwoju urzędu miasta Bartłomiej Kozieł, cytowany przez Skupień.
- Drugi ze wskaźników opisujących zanieczyszczenie pyłem zawieszonym, tj. liczba dni z przekroczeniami normy PM10, również należy do dwóch najniższych w historii pomiarów i wynosi 44. Przekracza co prawda normę o dziewięć dni, ale i tak notujemy tu znaczny postęp w stosunku do poziomu sprzed wdrażania uchwały antysmogowej - zaznaczył Kozieł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.