W Trzebini 31 grudnia 2022 r. ponownie zapadła się ziemia. Tym razem na terenie ogródków działkowych. Poprzednie zapadlisko powstało w Boże Narodzenie. Władze miasta obawiają się, że przed laty nieprawidłowo przeprowadzono likwidację miejscowej kopalni. To już trzynaste zapadlisko w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
Przypomnijmy, że eksperci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz przedstawiciele firmy wykonującej na zlecenie SRK specjalistyczne badania przeprowadzili serię badań georadarem spektralnym. Uzyskane wyniki potwierdziły występowanie pustek lub warstw słabo spoistych. Stwierdzone anomalie występują w głównej mierze na terenach niezamieszkałych. Podczas posiedzenia zespołu południową część cmentarza wskazano, jako strefę rozluźnioną na skutek zalania w latach 50. wyrobisk dawnej kopalni Siersza.
Zgodnie z zaprezentowaną analizą rejon Osiedla Gaj jest obszarem pozbawionym istotnego zagrożenia, z uwagi na spokojniejszą budowę geologiczną. Eksperci AGH zarekomendowali przeprowadzenie (na podstawie uzyskanych wyników z georadaru) 10 sondowań geotechnicznych gruntów oraz kilku dodatkowych odwiertów.
Natomiast z badań Głównego Instytutu Górnictwa wynika, że w budowie geologicznej terenów, na których kopalnia Siersza prowadziła eksploatację, biorą udział utwory czwartorzędu i karbonu. Tereny, które eksploatowano to głównie glina i piasek. Pod względem tektonicznym obszar górniczy należy do skomplikowanych. Przebiega tu gęsta sieć uskoków. Zagrożenia zapadliskowe istnieją na terenach, w podłożu których prowadzono eksploatację węgla.
Już w przeszłości powstawały liczne tzw. deformacje nieciągłe powierzchni związane z płytką eksploatacją węgla w formie zapadlisk i lejów wywołane reaktywacją starych płytkich zrobów. Kopalnia zakończyła eksploatację 31 października 1999 r., a jej całkowitą likwidację zakończono z końcem 2002 r., zasypując również wszystkie szyby oraz kończąc odwadnianie kopalni. Skutkowało to rozpoczęciem samozatopienia wyrobisk górniczych do poziomu ustabilizowania się zwierciadła wód podziemnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.